
Uusi ID.4 on ajettavuudeltaan niin Volkswagen kuin voin olla – Kulkee hyvin, mutta raskas paino tuntuu
ID.4 on yksi Volkswagenin keskeisimmistä sähköautomalleista. Nyt sitä on uudistettu hiukan. Uusi ID.4 Pro 4Motion Elegance on helppo ja miellyttävä ajaa, mutta raskas paino tuntuu jarrutuksessa ja töyssyissä.
Volkswagenin sähköautomallisto on nykyään varsin laaja. ID.4 on ollut mukana sortimentissa jo sieltä sähköisen vallankumouksen alkuvuosilta asti, sillä se esiteltiin vuonna 2020. Siinä missä ID.3 on näpsäkkä, suunnilleen Golfin kokoinen auto, niin ID.4 on vähän tuhdimpi luomus. Siihen on haettu katumaasturihenkeä muhkealla muotoilulla ja reilulla korkeudella. Korin korkeus johtuu ainakin osittain siitä, että akkupaketit on sijoitettu matkustamon lattian alle.
Uudistuneessa mallissa on muutamia olennaisia parannuksia. Nelivetoisissa malleissa pikalautauksen teho on nostettu 175 kilowattiin. Näillä eväillä kymmenen minuutin latauksella saadaan valmistajan mukaan 178 kilometriä lisää toiminatamatkaa – tämä toteutunee, kun olosuhteet ovat todella optimaaliset. Siis ei pakkasella eikä hirmuhelteillä, vaan noin parinkymmenen asteen lämpötilassa. Sisätilojen merkittävin muutos on se, että kaikissa ID.4-versioissa on nyt isompi, 12,9-tuumainen keskinäyttö.


Sähköautoissa teho ei ole yleensä ongelma, eikä tässäkään tapauksessa. Kahdesta sähkömoottorista irtoaa yhteensä 286 hevosvoimaa. Samaan aikaan kevyitä ja tehokkaita akkuja ei ole toistaiseksi keksitty. Niinpä tämä ID.4 painaa yli 2,2 tonnia. Kiihtyvyys on kuitenkin rapasakkaa, sillä satasen vauhtiin päästään 6,6 sekunnissa.
WLTP-normin mukainen toimintamatka on 523 kilometriä, mikä on ihan kelpo lukema. Todellinen kantama riippuu ulkoilman lämpötilasta ja ajotyylistä. Minä olen niitä vanhan liiton miehiä, joita toimintamatka kiinnostaa enemmän kuin latausnopeus. Valmistaja kuitenkin ilmoittaa, että pikalaturilla akut saa kymmenen prosentin varaustasolta 80 prosentin latinkiin 28 minuutissa. Ripeää toimintaa.
ID.4:n ohjaamossa vallitsee tutun minimalistinen tunnelma. Mittaristo on pieni ja hallintalaitteiden määrä on karsittu minimiin. Iso keskinäyttö hallitsee kojelautanäkymiä kuten niin monessa muussakin sähköautossa. Kuljettaja istuu aika korkealla, ja niinpä näkyvyys ulos autosta on erinomainen. Takapenkillä on asialliset, mutta ei mitenkään valtavat tila. Tavaratila vetää 543 litraa, mikä on ilahduttavan hyvä suoritus.


Ajettavuudeltaan ID.4 on niin Volkswagen kuin olla ja voi. Se kulkee hyvin suoraan, ja taipuu kyllä mutkiinkin, mutta intohimoiseen kanttailuun tämä auto ei innosta. Syynä on tietysti massiivinen paino.
Lisäksi ohjaustuntuma on hiukan keinotekoinen. Jousitukseen on löydetty hyvä kompromissi. Se on jämäkkä, mutta samalla sopivan mukava.
On jännä nähdä, että minkälaisia seuraavan sukupolven VW-sähköautot ovat. Kiinalaisia haastajia nimittäin riittää.


Plussaa
- Nopea pikalataus
- Asialliset tilat
Miinusta
- Reilu paino vaikuttaa ajettavuuteen
