Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Koeajo

Volkswagen ID.3 Pro S Business Max on erinomainen sähköauto arkiseen ajoon – Toimintamatka on hyvä ja latausominaisuudetkin asialliset

Auto on ajettavuudeltaan tyypillinen Volkswagen ja istuu hyvin käteen. Sähköinen voimalinja ei ole suunnattoman tehokas, mutta täysin riittävä normaaliin ajoon.

14.12.2023 | Päivitetty 15.12.2023 | Tuulilasi

Volkswagen ID.3 on kokenut muutoksia, mutta ne ovat ulkoapäin hyvin maltillisia. Keulan muodoista muutokset havaitsee parhaiten, mutta muuten auto on varsin saman näköinen, kun se tuotiin markkinoille vuonna 2020. Tuohon aikaan ID.3 oli ensimmäinen peli, joka istutettiin VW-konsernin sähköautoille suunnitellulle MEB-perusrakenteelle.

Volkswagen ID.3 Pro S Business Maxissa on 82 kilowattitunnin akusto, josta nettokäytössä on 77 kilowattituntia. Tällä hiukan vajaat 2000 kiloa painavalla autolla pääsee ronskeimmillakin otteilla helposti alle 20 kilowattitunnin satasella, joten toimintamatka on sillä tasolla kuin tänä päivänä pitääkin. ID.3:lla heittää helposti yli 400 kilometrin lenkin, mutta myös tuo 500 kilometrin raja on saavutettavissa. Se on hyvä suoritus. Talvella ja pakkaskeleillä tästä voi luonnollisesti napsaista noin kolmanneksen pois, ja oikein kylmällä enemmänkin.

Volkswagen ID.3 Pro S Business Maxin etupenkki on mukava ja kuljettaja löytää helposti haluamansa ajoasennon.
Etupenkki on mukava ja kuljettaja löytää helposti haluamansa ajoasennon.

Tilaa uutiskirjeitä

Tilaa Tuulilasin parhaat palat suoraan sähköpostiisi.

Tuulilasi

Autoilun asiantuntijat

Joka viikko paketti Tuulilasin rullaavia autosisältöjä, kuten uusien autojen koeajoja ja alan uutisia.

Tuulilasi

Käytettyjen koeajot

Tuulilasin autotoimittajat koeajavat käytettyjä autoja. Kerran kuussa ilmestyvä uutiskirje ajoneuvohankintojen avuksi.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt