
Peugeot e-Expert Crew Cab 75 kWh XL – Aika kallis sähköpakettiauto, johon tarvitaan lisävarusteita
Peugeotilta tuli viiden hengen sähköllä kulkeva pakettiauto. Tässä on ideaa. Kallista lystiä se kuitenkin on.
Kaikenlaisia autoja sitä tuleekin vastaan. Nyt on käsillä pakettiauto, jossa on kaksi hyvin erikoista piirrettä. Ensinnäkin se kulkee sähköllä, mikä ei ole pakettiautojen maailmassa vielä kovin yleistä. Toinen juttu onkin sitten isompi yllätys.
Tämä e-Expert näyttää äkkivilkaisulla ihan samanlaiselta kuin sisarensa, mutta kun kyljessä olevan liukuoven repäisee auki, on pakko puistella päätään. Ison kuormatilan sijasta ohjaamon takana onkin toinen penkkirivi. Tällaisesta ratkaisusta on Suomessa yleensä rankaistu täysimääräisellä autoverolla. Esimerkiksi tästä kaistapäisestä käytännöstä käy vaikkapa Ford Ranger, jonka koeajoimme äskettäin.
Hyötyajoneuvomaisesta olemuksestaan huolimatta tuo Ranger oli henkilöauto, ja sen hinnassa oli mukana 60 000 euroa autoveroa. e-Expertistä maksetaan autoveroa nolla euroa, koska se on sähköauto. Tässä ollaan nyt sitten nähtävästi vihreän siirtymän ytimessä – mene ja tiedä.
