Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Päivän Apu 20.4.2019: Mietityttääkö joku sähköautoissa? Tässä tuoreimmat uutiset aiheesta

Sähköautouutisia riittää. Kokosimme yhteen niistä viimeaikojen kiinnostavimmat.

20.4.2019 Tuulilasi

Kia e-Niro on saatavana neljänä eri varustetasona: LX, EX, Business Premium ja Business Luxury. Jo LX-tason varusteluun kuuluvat muun muassa: mukautuva vakionopeudensäädin pysäytystoiminnolla, automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä jalankulkijan tunnistuksella, aktiivinen kaistavahti, kuljettajan vireystilan valvonta, korkeajänniteakun lämmitysjärjestelmä, jarrutusenergian talteenoton säätimet, ilmalämpöpumppu ja kaukovaloautomatiikka.

Lue koko artikkeli: Kia e-Niro -sähköauto sai hinnat - Suomeen jo ennen kesää

Teslan Model 3:sta tuli jo ensimmäisen myyntikuukautensa aikana Euroopassa myydyin premium-luokan sedan. Model 3:a myytiin helmikuussa Euroopassa JATO Dynamicsin tilastojen mukaan 3630 kappaletta, kun esimerkiksi Mercedeksen C-sarjaa 3420, Audin A4:ää 1710 ja BMW:n 3-sarjaa 1700 kappaletta.

Lue koko artikkeli: Teslan Model 3 jo Euroopan myydyin premium-sedan - pieksi saksalaisjätit kirkkaasti

Volkswagen on vahvistanut tekevänsä täyssähköisen SUV:n, joka perustuu sunnuntaina Shanghaissa esiteltyyn I.D. Roomzz-konseptiautoon. Tuotantoversioon tulee kolme penkkiriviä ja seitsemän istuinpaikkaa. Volkswagenin tiedotteen mukaan se lanseerataan ensin Kiinassa vuonna 2021.

Lue koko artikkeli: Katso kuvat – Volkswagen vahvisti tekevänsä täyssähköisen ison SUV:n Teslan haastajaksi

Volvoon ja Daimleriin rajusti sijoittanut kiinalainen Geely on lanseerannut uuden sähköautobrändin Geometryn.

Katso kuvat: Geely lanseerasi uuden sähköautobrändin – ensimmäinen auto jo valmis

Renault-Nissanin luksusautobrändi Infiniti on julkistanut ensimmäiset kuvat uudesta Qs Inspiration-konseptisedanistaan. Kuvat kertovat hyvin pitkälle, millainen tuleva täyssähköinen tuotantoauto on.

Lue koko artikkeli: Renaultin lukusubrändi julkaisi kuvat uudesta sähköautokonseptistaan

CNBC:n mukaan Tesla julkaisee tällä viikolla autoihinsa uuden toiminnon, joka kuulostaa liiankin hyvältä ollakseen totta – etenkin niille, jotka unohtavat marketissa käydessään, mihin parkkeerasivat autonsa.

Lue koko artikkeli: Teslan uutuus - mullistava keksintö vai turhake?

Fisker on julkistanut tiiserikuvan tulevasta verrattain edullisesta sähköautostaan. Crossoverin on tarkoitus tulla markkinoille vuonna 2021.

Lue koko artikkeli: Fisker julkisti kuvan tulevasta täyssähköisestä crossoveristaan

Löydät kaikki sähköautoihin liittyvät Tuulilasin artikkelit täältä: Sähköautot

Päivän Apu on juttupaketti, joka pureutuu ajankohtaiseen aiheeseen ja sen taustoihin päivittäin. Lauantaisin vuorossa ovat autot.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt