Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Puheenaiheet

Suomalaisten syömästä proteiinista yhä iso osa eläinperäistä – siipikarjan ja juuston kulutus kasvussa – kalan syönti vähentynyt

PTT:n tilastot osoittavat, että 1970-luvulta lähtien voi on antanut tilaa kasvisrasvoille ja maitoa kulutetaan vähemmän kuin koskaan – toisin on juuston ja muiden jalostettujen maitotuotteiden kohdalla.

28.5.2021 Image

Suomalaiset syövät yhä vähemmän sian- ja naudanlihaa. Pellervon taloustutkimus (PTT) tiedotti syksyllä 2020, että jatkossa sianlihan tuotanto ylittää sianlihan kulutuksen Suomessa. Se johtuu siitä, että täältä viedään sianlihaa Kiinaan muiden EU-maiden tavoin. PTT:n sanoin kysyntä on ”reipasta”.

Sen sijaan siipikarjan lihaa suomalaiset näyttävät kuluttavan reilusti. Eikä siinä vielä kaikki: Vaikka maitoa tuottavien lehmien määrä on Suomessa laskussa, suomalaiset nauttivat edelleen paljon jalostettuja maitotuotteita, kuten juustoa. Niiden kulutus on jopa kasvussa.

Ruoankulutuksen trendeistä on syytä olla kiinnostunut, sillä tunnemme ruoan ilmastovaikutukset melko tarkasti. Ruoantuotanto ja -kulutus aiheuttavat noin viidenneksen kulutuksen hiilijalanjäljestä.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt