Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Käytetyn koeajo

Audi Q7 vm. 2022 – Jos haluaa ison auton, niin tässä olisi kunnon jötikkä – Ei hienohelmoille eikä parkkiruutuallergikoille

Tämä Audi ei ole missään nimessä näppärä ajettava. Mutta mukava se on, koska perinteiset teräsvieterit on korvattu ilmajousilla. Maantie maistuu ja tilaa on riittävästi. Vielä kun voimaa on riittävästi, niin 2,5 tonnin malmikasa liikkuu keijun keveydellä.

8.1.2026 Tuulilasi
Kuuntele artikkeli · 4.22

Millaisen katumaasturin saa noin 35 000 eurolla? No vaikka käytetyn Toyota RAV4:n, jonka koeajon julkaisimme äskettäin. Tai sitten nyt käsittelyssä olevan Audin, joka on todellakin ihan toista maata kuin tuo järki-Toyota.

Lyödään nyt ensin kylmät faktat tiskiin. Toyota ja Audi ovat kummatkin vuodelta 2021, ja ne ovat molemmat nelivetoisia lataushybridejä. Siihen ne yhtäläisyydet sitten oikeastaan loppuvatkin.

Toyotaan verrattuna Audi on todellinen jyrä. Q7:n pituus on juhlalliset 5,2 ja leveys 2,1 metriä. Kokemuksen syvällä rintaäänellä voin sanoa, että tämän kokoisen möhkäleen sovittaminen moderninkin parkkihallin ruutuun vaatii varmaa otetta ja hyvin putsattuja ikkunoita. Q7 painaa 2,5 tonnia, eli massakaudella on treenattu kyllä mallikkaasti.

Audi Q7:n kojelauta on massiivinen ja selkeä. Ei liikaa hipaisunäyttöjä.
Kojelauta on massiivinen ja selkeä. Ei liikaa hipaisunäyttöjä.
Audi Q7:ssa on ihan aito, perinteinen vaihteenvalitsin. Nykyään osa katoavaa kansanperinnettä.
Juhlan paikka. Tässä on ihan aito, perinteinen vaihteenvalitsin. Nykyään osa katoavaa kansanperinnettä.

Kolmilitrainen V6 + sähkö: Audi Q7 kiihtyy ja kulkee kuin jyrä

Mutta Ingolstadtissa tiedetään, että mikään ei voita voimaa. Sitä tuotetaan kolmilitraisella, turboahdetulla veekuutosella, jonka apuna on nykyaikaiseen tapaan sähkömoottori. Kun akku on latingissa, iso Audi kiihtyy satasen vauhtiin 5,9 sekunnissa. Tällaista kiihdyttelyä kannattaa kyllä välttää, jos meinaa liikkua ekoideologian edellyttämällä tavalla.

Hybridien ja varsinkin sähköautojen huippunopeudet rajataan yleensä aika alhaisiksi. Audi on toiminut tosin. Tämä leikkimökin kokoinen järkäle kulkee tarvittaessa 240 km/h.

Audissa on kaikki mahdolliset varusteet, joista mainittakoon kaksi erilaista laturia, vetokoukku, polttoainekäyttöinen lisälämmitin ja sokerina pohjalla ilmajousitus. Ilmajousituksen tarjoama ajomukavuus on omaa luokkaansa, mutta samalla ajoon tulee hiukan taikamattomainen tunnelma. Ne jotka ovat joskus ajaneet perinteistä kaasunestejousitettua Citikkaa tietävät mistä puhutaan.

Audi Q7:n kuskilla on tietty sähkösäädöt istuimessaan.
Kuskilla on tietty sähkösäädöt istuimessaan.
Audi Q7:n takana on limo-luokan tilat.
Takana on limo-luokan tilat.

185 000 km ajettu, mutta huoltohistoria vakuuttaa ja tilat ovat avarat

Audi oli viihtynyt hyvin maantiellä, sillä sen mittarissa oli 185 000 km. Kaikki alle 200 000 kilometrin ajosuoritteet ovat vielä siedettäviä – varsinkin kun muistaa, että tämä auto oli tullut liikkeeseen sen ensimmäiseltä omistajalta. Hyvästä kohtelusta kertoo se, että autossa oli merkkiliikkeen sähköinen huoltokirja.

Tiloiltaan Q7 on juuri niin avara kuin näin isolta autolta voi odottaakin. Edessä on komentosiltamaiset tunnelmat, eikä takanakaan tarvitse jalkoja sen kummemmin sovitella kyytiin noustaessa.

Ei tämä Q7 ehkä se kaikkein järkevin auto ole, mutta tunteellahan autoja usein ostetaan.

Tavoitteena paalupaikka

Audi tulee mukaan F1-sarjaan ensi vuonna. Kilpureita aletaan värkätä Sauberilta hankituissa tiloissa Sveitsissä. Audin veto on oikeastaan aika yllättävä, sillä nythän pitäisi panostaa sähköön ja kestävään kehitykseen. F1 -kilpuri on kaikkea muuta kuin vihreä valinta. Mutta siellä samassa sarjassa se Mercedeskin pelaa, eli ei tässä sinänsä mitään ihmeellistä ole.

Audilla on aika komea tausta moottoriurheilun parissa. Kaikki muistamme quattrot, joita mm. Hannu Mikkola ja Stig Blomqvist puikottivat reilut 40 sitten. Ai, sitä viisipyttyisen turbokoneen mylvintää ja pakoputkesta syöksyviä liekkejä!

Audi on voittanut Le Mansin legendaarisen 24 tunnin kisan vaikka kuinka monta kertaa, mutta F1-mestaruus merkiltä vielä puuttuu. Ei Audi lähde autourheilun kuninkuusluokkaan vain pörräämään joukon mukana. Tavoitteena on tietysti maailmanmestaruus. Elämme totisesti hyvin jännittäviä aikoja.

– Lauri Larmela –

Tilaa uutiskirjeitä

Tilaa Tuulilasin parhaat palat suoraan sähköpostiisi.

Tuulilasi
Autoilun asiantuntijat

Joka viikko paketti Tuulilasin rullaavia autosisältöjä, kuten uusien autojen koeajoja ja alan uutisia.

Tuulilasi
Käytettyjen koeajot

Tuulilasin autotoimittajat koeajavat käytettyjä autoja. Kerran kuussa ilmestyvä uutiskirje ajoneuvohankintojen avuksi.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt