Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Koeajo

DS 9 – Ranskalainen lataushybridi, jonka taival alkoi Citroënin alamallina – Emme suosittele konservatiivisille ostajille

Kun ranskalainen luovuus päästetään kukkimaan vapaasti, voi syntyä niinkin hullu auto kuin DS 9.

22.1.2023 Tuulilasi

Pitkä ja leveä kromilista konepellin keskellä. Tällaista en olekaan aikoihin nähnyt. Ratkaisu on niin erikoinen, että mieleen nousevat hakematta 1950-luvun jenkkiraudat. DS 9:llä ei tietenkään ole mitään tekemistä noiden autojen kanssa, mutta koristeita kyllä riittää vaikka muille jaettaviksi.

DS on merkkinä aikamoinen kummajainen. Sen taival alkoi Citroënin alamallina, mutta se on elänyt merkkinä itsenäistä elämää jo viitisen vuotta. Autot perustuvat Citroënin ja Peugeotin tekniikkaan. DS 9 pohjautuu Kiinan markkinoita varten kehitettyyn Peugeot 508:n pitkäakseliväliseen versioon. Ja kerrottakoon myös, että tämä auto on valmistettu Kiinassa. Asiassa ei ole sinänsä mitään ihmeellistä, sillä esimerkiksi kaikki Volvon sukuiset Polestarit tehdään tuossa idän ihmemaassa.

DS9 E-Tense 360 4x4 Plug-in Hybrid etupenkki
Sähkösäätöiset etuistuimet ovat kookkaat ja mukavat.

Tilaa uutiskirjeitä

Tilaa Tuulilasin parhaat palat suoraan sähköpostiisi.

Tuulilasi

Autoilun asiantuntijat

Joka viikko paketti Tuulilasin rullaavia autosisältöjä, kuten uusien autojen koeajoja ja alan uutisia.

Tuulilasi

Käytettyjen koeajot

Tuulilasin autotoimittajat koeajavat käytettyjä autoja. Kerran kuussa ilmestyvä uutiskirje ajoneuvohankintojen avuksi.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt