Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Terveys ja hyvinvointi

Ikääntyneen paino laskee tahattomasti – Pitääkö lisätä rasvaa ruokaan?

Kuvat Tanja Pellikka, Adobe Stock
20.1.2025 Apu
Kysymys

Laihtuminen 74-vuotiaan mieheni LDL-kolesterolin tavoitetaso on perimän vuoksi 1,8. Hän tekee polttopuut metsässä, ja paino on alkanut laskea. Hän on 173 cm pitkä ja painaa nyt 70 kg. Miten painonlaskua voisi hillitä? Pitääkö lisätä rasvaa ruokaan vai jotain muuta? Ruokavalioon kuuluu paljon marjoja, ruisleipää, kasviksia ja lihaa tai kalaa.

Vastaus
Vastaaja Reijo Laatikainen

Ikääntyvän kannattaa muista, että laihtuminen voi johtua paitsi tavallisesta kaloreiden kulutuksen ja saannin epäsuhdasta myös jostakin sairaudesta. Epätavalliset vatsavaivat, erityisesti veri ulosteessa, heikko ruokahalu tai muu epätavallinen oire puoltaa lääkärikäyntiä painon laskun syyn tunnistamiseksi. Yleisin syy toki lienee vähäinen kaloreiden saanti verrattuna kulutukseen.

Painon nostamisen keinoista yksinkertaisimpia ja usein myös tehokkaimpia on lisätä ruokavalioon rasvaa, juotuja kaloreita ja sekä kaloripitoisia välipaloja ja naposteltavia. Suosittaisin lisäämään juoksevaa kasviöljyä tai margariinia eri ruokiin noin 30 grammaa päivässä. Pienen osan vedestä voisi myös korvata tuoremehulla. Esimerkiksi 3–4 desiä tuoremehua päivässä voi olla ihan sallittua, jos ei ole estäviä tekijöitä, kuten diabetesta. Pähkinöiden (30–50 g/pv) syöminen välipaloina tai mutusteluna vaikkapa iltaisin voisi myös auttaa.

Mitkään näistä keinoista eivät lisää veren LDL-kolesterolipitoisuutta, vaan todennäköisesti alentavat sitä. Tällä tavoin saisi itseensä jo noin 700 ylimääräistä kaloria päivässä ilman, että tavanomaiset ruokatavat muuttuvat paljonkaan.

Pääruoka-annoksiakin voi kasvattaa, jos ruokahalu sen sallii. Erityisesti hiilihydraattiannosten suurentaminen tukee tavoitetta. Pasta, riisi, peruna ja kuitupitoinen leipä eivät nosta LDL-kolesterolia, ellei sitten kyytipoikana ole rasvaista maaeläimen lihaa, kermaa, voita tai vastaavaa.

Proteiinin saannin on ikääntyessä syytä olla riittävää, jotta lihasten määrä ja kunto säilyvät hyvinä. Proteiinin lisäys ei ehkä paras keino lisätä painoa, mutta kokonaisuuden kannalta on tärkeää huomioida, että proteiinin määrä on riittävällä tasolla. Jos painon laskusta on tullut sitkeänsorttinen pulma, lienee parasta käydä selvittämässä asiaa ravitsemusterapeutin pakeilla.

Kysy terveydestä, Avun asiantuntijat vastaavat

  • Pippa Laukka, yleislääketiede ja hyvinvointi
  • Reijo Laatikainen, ravitsemus
  • Voit kysyä nettiosoitteessa apu.fi/teemat/apu-klinikka
  • Voit myös lähettää kysymyksesi: aputerveys@a-lehdet.fi tai postitse ”Apu-klinikka”, Apu, 00081 A-lehdet

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt