Minulla on lonkan nivelrikko, jota ei voi leikata. Onko olemassa mitään lääkkeetöntä hoitoa? Ongelmana on lääkeyliherkkyys. Voin käyttää kipulääkkeenä vain Panadolia. Sen teho on olematon. Olisiko laserhoidosta apua?
Nykylääketiede on nuorta. Ihmiskunta ei ole kauan saanut iloita tekonivelistäkään, joita ilman pärjättiin vuosituhansia. Nivelkulumien tapauksessa sitkeä liikkuminen muovaa nivelrakenteita sellaisiksi, että ne usein sopeutuvat tilanteeseen ihmeen hyvin. Vielä hiljattain nivelrikkoista neuvottiin rajoittamaan liikkumista. Toki sitä joutuu sopeuttamaan, mutta jollakin tavoin pitää liikkua viimeiseen asti.
Yleensä nivelrikko vaivaa eniten alkuvaiheessa ja jalalle varatessa. Vähitellen rakenteet sopeutuvat. Loppuvaiheessa nivel jopa luutuu, jolloin sen liike loppuu, mutta varauskipu lievittyy. Väitän, että ainakin tähän saakka tekoniveliä on laitettu turhan aikaisin. Toki vaivan kehittyminen on yksilöllistä, ja siten vaadittava hoitokin vaihtelee.
Panadol on heikkotehoinen mutta turvallinen, kun annos on korkeintaan 3 grammaa vuorokaudessa. Oletko kokeillut pieniannoksista opiaattilaastaria viikon vaihtovälillä? Laserhoidolle en lämpene.
Kysy terveydestä, Avun asiantuntijat vastaavat
- Pippa Laukka, yleislääketiede ja hyvinvointi
- Reijo Laatikainen, ravitsemus
- Voit kysyä nettiosoitteessa apu.fi/teemat/apu-klinikka
- Voit myös lähettää kysymyksesi: aputerveys@a-lehdet.fi tai postitse ”Apu-klinikka”, Apu, 00081 A-lehdet