Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

VW Group erottaa ison joukon johtajiaan ja insinöörejään

Volkswagen Group aikoo erottaa joukon insinöörejä ja johtajiaan dieselskandaalin vuoksi. Bild an Sonntagin mukaan kuudesta erotettavasta johtajasta korkea-arvoisin on kehitysjohtaja Heinz-Jakob Neusser.

22.8.2018 Tuulilasi

Braunschweigin syyttäjänviraston dieselskandaalin tutkinnan tähtäimessä on ollut 39 henkilön ydinjoukko VW Groupin työntekijöitä. Handelsblattin mukaan lisää erottamisia on myös luvassa.

Neusser pidätettiin virantoimituksestaan jo 2015, hän on myös saanut syytteen Yhdysvalloissa. Hän on yksi kuudesta johtajasta, jotka saivat 2017 syytteen Yhdysvaltain oikeusministeriöltä liittyen salaliittoon päästöhuijauksissa.

Aiemmin tänä vuonna syytteen sai myös VW Groupin entinen pääjohtaja Martin Winterkorn. Myös VW Groupin brändin Audin pääjohtaja Rupert Stadler on edelleen pidätettynä samanlaisten epäilyjen johdosta.

Volkswagen ei halunnut kommentoida lehtien tietoja vedoten vaitiolovelvollisuuteensa työnantajana.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt