Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Volkswagen suostuu korjaamaan vialliset vanhat dieselautot

Volkswagen valmistautuu vanhojen dieselautojen perusteelliseen korjaamiseen ja aikoo tarjota erikoistarjouksia vanhan dieselautonsa uuteen vaihtaville, kertoo nimetön lähde VW:n sisältä.

28.9.2018 Tuulilasi

Saksalaisen Spiegel Onlinen mukaan VW:n pääjohtaja Herbert Diess on luvannut keskusteluissa Saksan liikenneministerin Andreas Scheuerin kanssa tukea rahaston perustamista tehokkaampien filtterien ja katalysaattorien asentamiseen vanhoihin autoihin, joissa on laiton päästöjä vääristävä ohjelmisto.

Sopimukseen päästiin juuri ennen tämän päivästä Saksan hallituksen dieselkokousta. Scheuer lupasi aikaisemmin, etteivät korjauskustannukset tule kaatumaan veronmaksajien niskaan.

Sen sijaan VW kieltäytyi saman lähteen mukaan ehdotuksesta, että se ostaisi takaisin vanhoja dieselautoja asiakkailtaan. Silti se on joutunut tekemään paljon myönnytyksiä kolmen vuoden aikana dieselskandaalinsa paljastumisen jälkeen.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt