
Viivi Mondolin koki äitinsä sairauden ja kuoleman ja nyt hän puhuu mielen sietokyvystä – ”Ihmisten olisi tärkeää oppia sietämään epävarmuutta”
Nuorena koettu äidin kuolema ei horjuttanut Viivi Mondolinin mielenterveyttä, vaikka moni ajattelikin niin tapahtuvan. Sittemmin psykologiksi opiskellut Mondolin on tehnyt väitöskirjansa piirreresilienssistä – ihmisen mielelle ominaisesta kyvystä sietää vastoinkäymisiä sekä toipua niistä.
Viivi Mondolin oli kahdeksannella luokalla, kun hänen äidiltään löydettiin rintasyöpä. Pian sen jälkeen hän kulki ensimmäisen kerran äidin tukena hoitoihin.
Hoidoista huolimatta äiti kuoli keväällä 2010. Sen lisäksi, että kyseessä oli hyvin rakas äiti, erityisen raskaaksi kokemuksen teki se, ettei Mondolinilla ollut muita lähiaikuisia elämässään.
Kuolema oli 19-vuotiaalle Mondolinille sokki. Hänelle ei ollut kerrottu, että sairaus olisi sellaisessa vaiheessa, että se voisi johtaa äidin kuolemaan.
Vaikka Mondolinin teinivuodet kuluivat huolen ja pelon varjossa, hän ei koskaan kokenut, että hänellä olisi ollut mielenterveysongelmia. Kuoleman jälkeen suru tuntui äärimmäisen pahalta, mutta se oli normaali seuraus läheisen menetyksestä.
Mondolinin kokemus saattaa kuulostaa oudolta, sillä mielenterveyden hauraudesta ja traumojen vaikutuksista puhuminen nousee julkisessa keskustelussa usein esiin. Viivi Mondolinin käsitys siitä, mitä ihminen kestää ilman mielenterveyden järkkymistä poikkeaakin yleisestä näkemyksestä.
