
Cupra Born vs. Jeep Avenger – Sähköautojen hinnat putosivat vuodessa jopa kymppitonnin – Tässä tulee vertailun voittaja
Sähköautojen hinnat ovat – kiinalaismallien kirittäminä – pikku hiljaa tulleet alaspäin. Cupra Bornin lähtöhinta on reilussa vuodessa pudonnut kymppitonnilla. Jeep Avenger edustaa samaa, noin 40 000 euron hintaluokkaa.
Sähköautoilun maailman-, tai ainakin vauraan länsimaailman, valloitus alkoi menneellä vuosikymmenellä hirmuhintaisilla ja -tehoisilla Tesloilla ja muiden valmistajien möhkömaastureilla. Oikeastaan vain Nissan pyrki Leafillaan muistuttamaan, että ihan tavallisiakin autonostajia on olemassa. Halpa ei tosin ollut sekään.
Vasta viimeisen vuoden aikana peli on alkanut kunnolla muuttua. Uudet kiinalaiset valmistajat ovat vyöryttäneet markkinoille lukuisia uusia, ja useimmiten ihan käypäisiä sähköautoja hinnoilla, jotka alkavat olla jo keskituloisen palkansaajan ulottuvilla.
Enää sähkökäyttöisestä perheautosta ei tarvitse pulittaa 50 tai 60 tonnia. Hinnat lähtevät 30 000 eurosta ylöspäin. Eurooppalaisten valmistajien malleissa tosin 40 000 euroa on käytännössä lähtötaso. Me otimme nyt parivertailuun kaksi tuollaista autoa. Kyseessä ovat kyseisten autojen ns. pieniakkuiset versiot, joilla kuitenkin päästään varsin asialliseen toimintamatkaan.
Kuljettajan penkki on erinomainen ja ajoasento ensiluokkainen. Ajamisesta voi sananmukaisesti nauttia.

Cupra born e-Boost on Volkswagen ID.3:n espanjalaisserkku, jonka ilmettä on vain viilattu hieman urheilullisempaan suuntaan. Maahantuojalla on tälläkin hetkellä varastossa lukuisia autoyksilöitä ihan käypäisellä Limited Edition-varustetasolla; lähtöhinta on puristettu 36 990 euroon. Tehokkaampi ja paremmin varusteltu e-Boost -versio, joka tässäkin vertailussa on mukana, kustantaa ovelasti 39 990 euroa.
Pikkuakkuisessa Bornissa on 58 kWh:n ajoakku (62 brutto), jolla päästään optimioloissa jopa 416 kilometrin toimintamatkaan. Akun esilämmitystä autossa ei ole, mikä kannattaa huomioida talvikäyttöä ajatellen. 3 000 euroa kalliimpi 77 kWh:n isoakkuinen versio voisi olla paljon ajavalle parempi sijoitus; mutta kaikkihan riippuu omasta ajoprofiilista – tätä asiaa ei voi sähköautojen kohdalla liikaa korostaa. Kun valitset itsellesi sopivaa sähköautoa, tunnista omat ajotarpeesi!
Bornin sisätilat ovat laadukkaat. Tietoviihdenäyttö ja ratin hipaisunäppäimet ovat auton suurin heikkous.




Jeep Avenger valittiin autotoimittajien äänestyksessä Vuoden Autoksi Euroopassa 2023. Mitoiltaan hieman Cupra Bornia lyhyempi, mutta lievästi SUV-henkisen korimallinsa ansiosta vastaavasti korkeampi Avenger on Stellantis-konsernin kädenojennus – ja onnistunut sellainen – tavallisen kuluttajan suuntaan.
Avengerin akku on aina 51 kWh:n (54 brutto) kokoinen, mikä riittää paperilla 400 km:n toimintamatkaan. Ja vaikka kyseessä onkin siis Stellantiksen (mm. Peugeot, Citroën, Opel, Fiat jne.) konsernituote, myös omintakeisuutta löytyy: Jeepissä on peräti 600 omaa osaa, ja niiden myötä muista rinnakkaismalleista erottuva identiteetti. Samoja elementtejä ja kytkimiä vaikkapa uusien Peugeotien kanssa löytyy ohjaamosta paljon, mutta tämähän ei ole yksiselitteisesti huono asia. Ohjaamoilme ja ergonomia ovat hyvällä tolalla. Akun esilämmitystä ei tässäkään autossa valitettavasti ole.
Kun Jeepistä on kyse, nelivedon puute on oikeastaan se suurin harmi. Sitä ei tähän malliin ole saatavana.




Mitattu kulutus
Cupra Born

Jeep Avenger


Valot
Cupra Born

Jeep Avenger


Ajettavuuden puolesta molemmat autot tekevät hyvän vaikutuksen. Cupra Born on jopa harvinaisen sulava, tasapainoinen ja tunnokas ohjastettava. Kuljettajan penkki on erinomainen ja ajoasento ensiluokkainen. Ajamisesta voi sananmukaisesti nauttia.
Bornin voimavarat ovat järkevässä suhteessa käyttötarkoitukseen, eli tavanomaiseen arkiajoon. 230 hevosvoimaa ja seitsemän sekunnin kiihtyvyys nollasta sataseen on tällaiselle autolle juuri sopivasti. Voimaa annostellaan ulos miellyttävällä tavalla, ei riuhtoen ja repien. Auto on takavetoinen, mikä on hyvä tiedostaa.
Takatalven kelien ja kitkarenkaiden takia emme päässeet mittaamaan jarrutusmatkoja, mutta Cupra Bornin jarrut ovat ns. perstuntumalta erinomaiset.
Myös Jeep Avenger on miellyttävä auto niin kaupunkiajossa kuin maantiellä. Avenger käyttäytyy tasapainoisesti ja rauhallisesti myös väistökokeessa (kuten Cuprakin), ja kuljettajan on helppo säilyttää auton hallinta. Ohjauksen keveys ja lievä epämääräisyys vie harmillisesti parhaan nautinnon mutkapätkiltä. 156 hevosvoimaa on tälle Jeepille ihan passeli teholukema.
Mökkitiellä Avenger on loistopeli. 20 sentin maavara tuo autoon hieman sitä kaivattua maastohenkeä.
Vertailun voittaja on halpuutus

Vertailu Cupra Born vs. Jeep Avenger

