
Annukka koki kovia parisuhteessa eikä elämässä ollut tasapainoa – sitten hän muutti Hailuotoon ja alkoi merenneidoksi
Annukka Loukola lähti Perämeren saarelle hakemaan rauhaa ja elämälleen muutosta. Takana oli hankala ero ja rauhattomia aikoja. Saarella hän löysi uuden vaihteen elämäänsä. Ja rauhaa.
Artikkelin kuunneltava versio on tehty tekoälyn avulla. Anna palautetta audiosta sähköpostilla apu360@a-lehdet.fi tai artikkelin lopussa olevalla lomakkeella.
Merenneito vilkuttaa purjelaivalta sataman kulkijoille. Kohta hän ilmestyy laiturille kaksijalkaisena, selässä pyrstönmuotoinen reppu ja jaloissa kaksi koiraa.
– Etkö sinä olekaan oikea merenneito? joku kysyy.
– Olen, mutta pyrstöni on vähän erikoinen. Ilkeä merennoita oli kateellinen, kun tulen niin hyvin toimeen Hailuodon kalastajien kanssa. Siksi se vaihtoi pyrstöni tilalle ihmisen jalat ja jäin vangiksi saarelle. Onneksi kalastajat säälivät minua ja lahjoittivat ihmisten tekemän pyrstön, Annukka Loukola selittää.
”Helppohan se sinänsä oli, kun pääsi väkivaltaisesta ihmisestä eroon. En silti halunnut asua enää paikassa, johon liittyi niin paljon huonoja muistoja.”
