Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Sähköautot vertailussa

Audi Q4 e-tron ja Polestar 2 – Varma suorittaja ja nautiskelijan suurkuluttaja

Sähköautot viedään kuulemma käsistä juuri nyt. Ostajan ei silti kannata hätäillä, sillä autoissa on yhä eroja – sähköautoissa varsinkin.

17.2.2023 Tuulilasi

Automaahantuojien ja automyyjien kanssa kun keskustelee, viesti on joka puolella sama: sähköautot ovat viimeisen puolen vuoden aikana breikanneet Suomessa lopullisesti. Uusmyynnissä tilauskirjat ovat täynnä ja tehdastilausten toimitusajat puolesta vuodesta ylöspäin. Käytettyjen markkinoilla kaikki sähköautot katoavat myyntihalleista päivässä tai parissa.

Syitä sähköautoilun suosion nousuun ei tarvitse kaukaa hakea: bensan ja dieselin raju hinnannousu sekä inflaatio, joka oletettavasti tarkoittaa sitä, että ensi vuonna sähköautoista saa maksaa vielä nykyistäkin enemmän. Siispä on syytä toimia nopeasti!

Kun myös latausinfra on parantunut merkittävästi ja yksityisten toimijoiden lisäksi valtio on luvannut investoida miljoonia euroja uusien latausasemien rakentamiseen vielä tämän vuoden aikana, monet sähköautoilun yllä leijuneet tummat pilvet ovat väistymässä.

Tilaa uutiskirjeitä

Tilaa Tuulilasin parhaat palat suoraan sähköpostiisi.

Tuulilasi

Autoilun asiantuntijat

Joka viikko paketti Tuulilasin rullaavia autosisältöjä, kuten uusien autojen koeajoja ja alan uutisia.

Tuulilasi

Käytettyjen koeajot

Tuulilasin autotoimittajat koeajavat käytettyjä autoja. Kerran kuussa ilmestyvä uutiskirje ajoneuvohankintojen avuksi.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt