Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Maailman parhaat autot on nyt valittu – katso voittajat eri kategorioissa

World Car of the Year -valinnat on tehty jokaisen kategorian osalta. Finalisteja kategorioissa oli kolme. Vuoden Autoksi 2021 valittiin Volkswagenin täyssähköinen ID.4 SUV.

21.4.2021 Tuulilasi

ID.4 voitti kategoriassa Honda e:n ja Toyota Yariksen.

ID.4:n halvin malliversio maksaa Suomessa karvan alle 40 000 euroa. Yhdellä latauksella voi ajaa noin 420 kilometriä.

”Olemme todella mielissämme tästä kunniasta. Ei vain siksi, että tämä on yksi kaikkein tärkeimmistä ja arvostetuimmista palkinnoista, mutta myös siksi, että kilpailun jury arvosti hienoa ideaamme ja hienoa tiimiämme”, sanoi Volkswagenin henkilöautojen pääjohtaja Ralf Brandstätter.

Parhaan kaupunkiauton tittelin vei Honda e Honda Jazzin ja Toyota Yariksen nenän edestä.

Vuoden luksusautoksi valittiin Mercedeksen S-sarja, kategorian muut finalistit olivat Polestar 2 ja Land Rover Defender.

Suorituskykyisten autojen tittelin vei Porsche 911 Turbo. Muut finalistit olivat Toyota GR Yaris ja Audi RS Q8.

Muotoilupalkinnon sai Land Rover Defender, finaalissa näppejä jäivät nuolemaan Honda e ja Mazda MX30.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt