Nuorten työuupumus
Laura Wathén uupui töissä ja ymmärsi, miten suorituskeskeinen maa Suomi on: ”Pelko, ettei saavuta elämässä jotain suurenmoista, voi olla todella uuvuttavaa”
Laura Wathénin oli vaikea hyväksyä sitä, että tarvitsi sairauslomaa. Nyt hän kannustaa muita suorituspaineista kärsiviä nuoria laittamaan oman hyvinvointinsa etusijalle.
Markkinointialalla töissä olleella Laura Wathénilla kesti kauan tajuta, ettei hän enää jaksa. Työuupumus oli vienyt voimat ja aiheutti fyysisiä oireita, kuten migreenikohtauksia ja vatsakipua.
Wathén väitti pitkään itselleen jaksavansa vielä, ennen kuin lopulta jäi sairauslomalle. Päätös tuntui helpottavalta, mutta samalla myös vaikealta.
– Olen hyvä sanomaan muille, että nyt otat sairauslomaa ja lepäät. Se on kuitenkin yllättävän haastavaa siinä vaiheessa, kun se pitäisi sanoa itselle, Wathén, 32, kertoo.
Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
