Krooninen väsymysoireyhtymä yllätti: ”Sairausetuudet hylätään, koska olen sairastunut väärään sairauteen”
Vielä kolme vuotta sitten Sanna Kyröläinen, 29, työskenteli esihenkilönä chat-firmassa ja harrasti ilma-akrobatiaa. Nyt hän joutuu lepäämään vähintään 20 tuntia päivässä, eikä pysty lähtemään mihinkään yksin ja ilman pyörätuolia.
Sanna Kyröläinen syö lounasta puoliksi maaten kerrostalon kahdeksannessa kerroksessa Oulun Tuirassa. Hänellä on kuumetta 37,8 astetta, ja ulkona pakkanen hätyyttelee lähes samoja miinusasteita.
Edellispäivien tapaamiset läheisten kanssa ovat vieneet veronsa, vaikka kroonista väsymysoireyhtymää (ME/CFS) sairastavalle onkin tärkeää nähdä heitä. Jo oven avaaminen on ponnistus, joka nostaa Sannan sykkeen ja aiheuttaa huimausta, heikotusta ja sydämentykytystä. On palattava heti sohvalle makuuasentoon.
Vielä kolme vuotta sitten Sanna eli aktiivista elämää. Hän harrasti ilmajoogaa ja -akrobatiaa, tankotanssia, kuntosalilla käyntiä ja frisbeegolfia. Sitten kaikki muuttui. Sanna huomasi, ettei liikunta tuonut enää iloa, vaan hän oli sen jälkeen ihan loppu.
