
Volvo EC40 ja kaksi sähkömoottoria – Eipähän tarvitse olla jonontukkeena, mutta onko hinta silti yläkanttiin?
Koeajossa Volvo EC40. Jörn Donner teki aikoinaan elokuvan "Mustaa valkoisella". Nyt olisi tarjolla mustaa mustalla Volvon tapaan.
Musta väri tuntuu nyt olevan valttia Volvon maailmassa. Volvon sortimenttiin on lyhyen ajan sisällä ilmestynyt ainakin kolme mallia, joilla on lisänimi ”Black Edition”. Olemme aikaisemmin ajaneet niistä kaksi. Koeponnistuksessa kävi keväällä täysmusta XC60, ja edellisessä numerossa ajoimme EX40 Twin Performance Black Edition -mallin.
Nyt on vuorossa EC40 Twin Performance Black Edition. Ai siis mikä EC40? Tässä kohtaa Volvo on lähtenyt pieneen leikkiin, sillä auto on täysin sama kuin aiempi C40 Recharge. Ja jottei totuus unohtuisi, niin paljastettakoon, että EC40 ja EX40 ovat melkein yksi ja sama auto. Ainoa ero on katon ja perän muodossa. Siinä missä EX40 on kulmikas kopaltaan, niin EC40 luottaa loivasti laskeutuvaan coupé-tyyliseen muotoiluun. Siitä tuo mallimerkinnän C tietysti tulee.




Volvolla on selvästi päätetty, että kaikki merkin sähköautot kantavat etuliitettä E, mikä on pelkästään luontevaa. Uuden sukupolven EX30 on jo olemassa, ja EX90 tulossa. Volvohan on sitä paitsi ilmoittanut, että vuoteen 2030 mennessä se lopettaa kokonaan polttomoottoriautojen valmistamisen. Saapa nähdä, että pitääkö päätös vai pyörretäänkö se jossain välissä. Sivuhuomautuksena lausuttakoon, että Volvon ladattavat, bensiinimoottoripohjaiset hybridit ovat Suomessa erittäin suosittuja. Erityisesti XC60 on kuumaa kamaa.
Meillä oli ajossa siis EC40 Ultra Pro Black Edition. Tämä komea titteli kertoo, että kyseessä on malliston huippuversio, jossa on suunnilleen kaikki herkut, mitä voi vaan joulupukilta toivoa. Otetaanpa muutama esimerkki: kovaäänistä musiikkia arvostavia voi kiinnostaa se, että Harman/Kardonin soittimen vahvistin on 12-kanavainen ja teholtaan 6 000 wattia. Musaa tulvii matkustamoon 13 kaiuttimen kautta. Kuljettajan istuimessa on sähkösäädöt ja sinitaivasta voi ihailla lasikaton lävitse. Vaikka tämä Volvo ei ole mikään jättiläinen, siihen on valittu todella tuhdit renkaat. Edessä pyörivät kumit kokoa 235/45 R20, ja takana mitta on vielä muhkeampi: 255/40 R20.



Uudesta mallimerkinnästään huolimatta EC40 on tuttu auto. Twin Performance -termi kertoo, että Volvossa on moottori etu- ja taka-akselilla. Tämä ratkaisu tekee autosta nelivetoisen. Ja kulkeeko tämä Volvo mihinkään? Sataseen päästään 4,6 sekunnissa, joten jonon tukkeena ei tarvitse olla.
Volvo EC40 Twin Perform Ultra Pro Black Edit
Plussaa
Kulkee rajusti
Hyvä varustus
Miinusta
Hinta yläkantissa auton kokoon nähden
