Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Käytetyn koeajo

Audi Q7 vm. 2017 – Maistuuko jyhkeä ja mukava ajettavuus ja ison auton tuntu? Tässä niitä olisi

Reilu paino tuntuu oikeastaan ihanalta, ja ilmajousitus on aivan verraton keksintö. Satasen vauhtiin pinkaistaan reilussa kuudessa sekunnissa; silti kulutus jää pikkuauton tasolle. Nerokas voimalinja.

2.6.2025 Apu

Sanotaan, että mikään ei voita kylmän nahan tuoksua aamulla. Tämä lentävä lause lienee jotain perverssiä brittihuumoria, sillä nuo sumujen saarten asukkaat tykkäävät nahkaverhoilusta niin autojen penkeissä kuin sohvissakin. Ja Britanniassahan on yleensä aika kylmää, joten välttämättömyydestä on tehty tässä kohtaa hyve.

Lähdimme etsimään kylmää nahkaa SAKA:n Tuusulan liikkeen vaihtoautorivistöstä. Olimme liberaalilla mielellä, joten auton merkillä ei ollut niin väliä. Joku jyhkeä esine piti kuitenkin saada, fiilis oli semmoinen. Syynäsimme parit Mersut ja Bemarit, mutta niissä ei ollut tarpeeksi lavasäteilyä, vaikka nahkaa kyllä riitti. Lopulta päätimme mennä luolamiesten peruskaavalla, jonka mukaan koolla on merkitystä: mitä isompi, niin sen parempi. Tätä periaatetta noudattaen oli helppo päätyä tummaan Audiin. Se ei ollut mikään A4 tai A6 vaan Q7.

Audi Q7:n kummassakin etuistuimessa on monipuoliset sähkösäädöt.
Kummassakin etuistuimessa on monipuoliset sähkösäädöt.
Audi Q7:n takana on hyvät tilat kolmelle ihmiselle.
Takana on hyvät tilat kolmelle ihmiselle.

Kolossaalisen kokoinen tankki teki meihin heti vaikutuksen. Ennen kuin hyväksyimme tämän Audin lopullisesti, hivelimme varmalla otteella sen nahkapenkkejä. Eivät ne nyt ihan kylmät olleet, mutta nahka oli kyllä tyylikkäällä tavalla patinoitunutta. Auto ja verhous olivat vuosikertaa 2017. Kun valinta oli tehty, ajoimme auton pihalle lähempää tarkastelua varten.

Audin käynnistäminen on juhlava tapahtuma. Jalka jarrulle, ja painallus starttinapista. Muutaman silmänräpäyksen jälkeen keulalta kuuluu murahdus, joka ei jätä mitään arvailujen varaan. Konepellin alla on selvästi iso diesel, jossa on riittävästi sylintereitä. Tarkemmin sanottuna kuusi kappaletta, joista jokaisen tilavuus on puoli litraa. Näin saadaan kasaan kolmen litran voimala, joka pursuilee energiaa. Tehoa on 272 hevosvoimaa, mutta tärkeämpää on se, että vääntöä löytyy peräti 600 newtonmetriä jo heti koneen kiertäessä nopeaa tyhjäkäyntiä, eli silloin, kun kierroslukumittari näyttää 1 500 r/min. Voima tulee tietty tarpeeseen, sillä Q7 painaa äijämäiset 2 135 kiloa.

Audi Q7:n kojelauta on selkeä ja tyylikäs.
Kojelauta on selkeä ja tyylikäs.
Audi Q7:n vaihdekepin kahva on ehtaa kristallia.
Vaihdekepin kahva on ehtaa kristallia.

Heitimme Audilla heti kärkeen pienen lenkin, jonka jälkeen olimme myytyjä. Kuutonen murisi miehekkäästi, ja kyyti oli kaikin puolin komeaa, sillä olihan autossa ilmajousitus. Koeajon jälkeen kokeilimme takaistuinta. Yleensä valitamme, että takana ei ole riittävästi polvitilaa. Nyt sitä oli valtiomiestason verran. Kurkkaus tavaratilaan toi iloisen yllätyksen – lattian alla piilotteli kaksi esiin käännettävää lisäistuinta. Audissa on siis paikat kuljettajalle ja kuudelle matkustajalle.

Mistään halpiksesta ei todellakaan ollut kysymys, sillä Q7:n hintalapussa luki 38 900 euroa. Rahan vastineeksi oli tilan ja tehojen lisäksi tarjolla vaikka mitä varusteita. Nuo kuuluisat nahkapenkit olivat tietysti sähköllä säädettävää mallia. Katto oli lasia, ja mittaristo digitaalinen. Jos ei tykkää edellä mainitusta kylmästä nahasta, voi tämän Audin kuumentaa etukäteen polttoainekäyttöisellä lisälämmittimellä. Nopeus heijastuu tuulilasin alalaitaan HUD-näytön välityksellä, ja omaa mielimusiikkia voi kuunnella Bosen äänentoistojärjestelmän kautta.

Jyhkeä, suorastaan karismaattinen Audi oli tullut Suomeen ulkomailta vuonna 2022. Sen mittarissa oli 185 000 kilometriä, eli oikeastaan aika vähän tällä jötkäleellä oli ehditty ajaa.

Audi Q7:n tavaratilan pohjaan on piilotettu kaksi lisäistuinta.
Tavaratilan pohjaan on piilotettu kaksi lisäistuinta.
Audi Q7 vuosimallia 2017 Tuulilasin koeajossa

24 tunnin TDI

Audilla on mahtavat perinteet moottoriurheilun parissa. On voitettu rallin MM-titteleitä ja hallittu mielin määrin Le Mansin 24 tunnin kilpailuja. Vuonna 2006 Audi iski kaikki ällikällä, sillä tuolloin se voitti Le Mansin kisan autolla, jossa oli dieselmoottori. Tuon kilpurin mallimerkintä oli R10 TDI. Sen moottori oli 5,5-litrainen V12, josta irtosi tehoa yli 600 hevosvoimaa, ja vääntöä tyrmäävät 1 100 newtonmetriä. Normikulutuksesta ei ole tietoa, mutta kyllä tuo pata varmasti vähemmällä kulki kuin vastaavan tehoinen bensakone. Le Mansissa lientä tietenkin paloi.

Ensi vuonna Audi tulee ensi kertaa mukaan F1-sarjaan, joka on eittämättä se kuninkuusluokka. Uusi talli on rakennettu sveitsiläisen Sauber-tallin perustalle, mutta jos vanhat merkit pitävät paikkansa, niin Audi pistää kaiken uusiksi, ja lähtee toden teolla tavoittelemaan voittoja ja mestaruuksia. Ensimmäisenä tavoitteena on tietysti Mercedes-Benzin F1-kilpurien lyöminen. Kunnian kentillä tavataan!

Audi Q7 on kuin raivo härkä. Kolmelitraisesta turbodieselistä ei voima lopu – ikinä.
Kuin raivo härkä. Kolmelitraisesta turbodieselistä ei voima lopu – ikinä.

Audi Q7 3.0 V6 TDI

  • Moottori V6, diesel, turbo
  • Iskutilavuus 2 967 cm3
  • Teho 200 kW (272 hv)
  • Voimansiirto Neliveto, automaatti
  • 0−100 km/h 6,3 s
  • Huippunopeus 234 km/h
  • Yhd. EU-kulutus 5,9 l/100 km
  • CO2-päästöt 153 g/km
  • Mitat Pituus 5 052 mm, leveys 1 968 mm, korkeus 1 668 mm, akseliväli 2994 mm, tavaratila 780 l
  • Omamassa 2 135 kg
  • Hinta 2025 huhtikuussa 38 900 € SAKA, Tuusula

Kenelle?

Jos haluaa itselleen auton, jossa on kaikkea ihan sopivasti tai jopa vähän liikaa, niin tässä sellainen olisi.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt