Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Terveys ja hyvinvointi

Kannattaako ikääntyvän käyttää monivitamiinilisää?

Kuvat Adobe Stock
3.6.2025 Apu Terveys
Kysymys

Koheneeko ikäihmisen terveys ottamalla vitamiineja purkista?

Vastaus
Vastaaja Pippa Laukka

Monivitamiinivalmisteita on tutkittu runsaasti korkealaatuisissa satunnaistetuissa tutkimuksissa, jotka ovat kestäneet vuosia. Tavanomaisten monivitamiinitablettien käytöstä saattaa olla pientä hyötyä, etenkin jos ravintoaineiden saanti ruoasta on vähäistä. Osassa tutkimuksista on havaittu, että monivitamiinivalmisteiden käyttö voi hieman suojata muistia ja pienentää miesten syöpäriskiä sekä vähentää infektiosairauksien vaaraa niillä iäkkäillä, joiden ruokavaliossa on vitamiinipuutteita.

On kuitenkin hyvä muistaa, että erittäin suuret E-vitamiini-, A-vitamiini tai foolihappoannokset lisäävät vuosien käytössä syöpäriskiä. Onneksi tavanomaiset kaupan ja apteekin monivitamiinilisät eivät sisällä likimainkaan haitallisen suuria määriä vitamiineja, eikä niiden olekaan tutkimuksissa havaittu lisäävän syöpään sairastumiseen vaaraa.

Suuret D-vitamiiniannokset eli yli 100 mikrogrammaa päivässä voivat puolestaan nostaa veren kalsiumpitoisuutta liikaa, mikä voi lisätä esimerkiksi valtimoiden kovettumista, munuaiskiviä ja väsymystä.

Suomalaiset saavat ravinnostaan liian vähän folaattia eli B9-vitamiinia, mutta useimmissa monivitamiinivalmisteissa sitä on sopiva määrä. Valmisteissa on myös usein D-vitamiinia, mutta melko harvoin kalsiumia.

Tavanomaisesta monivitamiinista voi olla hyötyä sellaiselle ikääntyvälle, joka syö niukasti tai yksipuolisesti. Haittojen todennäköisyys on erittäin vähäinen. Jos ikääntyvän ruokavalio on monipuolinen, hän ei todennäköisesti tarvitse monivitamiinivalmistetta.

Lopuksi huomauttaisin, että suositut poretablettimuotoiset monivitamiinivalmisteet eivät yleensä sisällä niin laajasti vitamiineja kuin tablettivalmisteet.

Kysy terveydestä, Avun asiantuntijat vastaavat

  • Pippa Laukka, yleislääketiede ja hyvinvointi
  • Reijo Laatikainen, ravitsemus
  • Voit kysyä nettiosoitteessa apu.fi/teemat/apu-klinikka
  • Voit myös lähettää kysymyksesi: aputerveys@a-lehdet.fi tai postitse ”Apu-klinikka”, Apu, 00081 A-lehdet
Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt