Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
50 vuotta sitten

Vuoden 1975 testissä Volkswagen Golf: ”Kolinaa, kilinää ja räminää – omistajan on parasta opetella sähkölaitteiden kuivaamisen taito”

Golfin yllättävän nopea rappeutuminen ja kiusalliset koriäänet tekivät ikävän vaikutuksen. Kaiken metelin keskellä vaikutti radiokin joskus turhalta ostokselta, kirjoitti Tuulilasi keväällä 1975.

27.5.2025 Tuulilasi

Vuonna 1974 markkinoille tullut, jo vanhentuneen Kuplan seuraajaksi kaavailtu Volkswagen Golf oli otettu Tuulilasin perusteelliseen, 30 000 kilometrin kestotestiin lokakuussa. Ja nyt, puolisen vuotta myöhemmin, oli loppuraportin aika.

”Volkswagen Golfin kestotesti jätti testaajansa hiukan sekaviin mielikuviin. Auto esitteli niin hyviä kuin huonoja puoliaankin melko runsaskätisesti. Golfin yllättävän nopea rappeutuminen ja kiusalliset koriäänet tekivät ikävän vaikutuksen. Kaiken metelin keskellä vaikutti radiokin joskus turhalta ostokselta. Jos Golfin varustelua ja viimeistelyä verrataan saman tehtaan muihin tuotteisiin, mieleen tulee väkisinkin kuva riisutusta säästömallista. Mielikuvan rikkoo kuitenkin Golfin hinta (23.480 mk).”

”Kolinaa, kilinää ja räminää. Omistajan on parasta opetella sähkölaitteiden kuivaamisen taito. Kuplan laatu puuttuu.” Edellä muutamia otteita Golfin kestotestin loppuraportista.

Testipäiväkirjan vikalistaan kertyi harvinaisen paljon merkintöjä. Toisaalta kehuttavaakin löytyi: ”VW Golf on ulkonäöltään sievä auto. Ikkunapinnat ovat suuret ja näkyvyys on joka suuntaan hyvä. Golfin tilankäyttö on onnistunutta ja korimuotoilu tähtää käytännöllisyyteen.” Auton 1100-kuutioisesta ja nelisylinterisestä moottorista löytyi kestotestin aikana sekä hyviä että huonoja puolia: ”Moottorin poikittainen sijoitus on tilankäytöllisesti hyvä. Tärkeimmät huoltokohteet ovat hyvin käsillä. Moottori on kauniskäyntinen. Sytytyshäiriöitä huonolla säällä. Moottorissa ja vaihteistossa ilmenee jonkin verran öljyvuotoja.”

Yhdessä asiassa uutuusmalli Golf oli silti selvästi vanhaa kunnon Kuplaa etevämpi – nimittäin ajettavuudessa: ”Ajo-ominaisuudet ovat parhaasta päästä. Etuvetoisen parhaat puolet ovat hyvin esillä ja ne heikommat on saatu painumaan varjoon. Aivan parasta Golfissa on taloudellisuus. Moottorin kulutus on kohtuullinen, polttoneste sitä tavallista, ja korjauskustannukset testissä vähäiset.”

Rengastestissä vuoden 1975 pizzaleikkurit

Toukokuun 1975 Tuulilasissa julkaistiin kesärengasvertailun tulokset. Mukaan oli otettu kymmenen uuden sukupolven modernia teräsvyörengasta kokoluokassa 155SR13. Aikamoisia pizzaleikkureita olivat autonrenkaat tuohon aikaan...

Voittajaksi nousi Gislaved Speed 116: ”Gislaved on vakuuttava rengas heti alkumetreiltä. Maantieajossa se on tukevan tuntuinen ja kaarteissa täsmällinen. Nopeissa liikkeissä ei huomaa vyörenkaalle tyypillistä huojahdusta. Kyntensä Gislaved paljastaa lopullisesti märällä kestopäällysteellä. Tästä vakuuttavana osoituksena paras tulos kaarreajossa sekä toinen sija väistö- ja jarrutuskokeessa. Ainoastaan Nokian ”taikinatossu” pystyi panemaan märkäkokeissa Gislavedille hanttiin.”

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt