Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Varsinainen tee-se-itse-mies: rakensi McLarenin superauton romumetallista

Puolalaismies päätti toteuttaa unelmansa omasta McLaren F1 -urheiluautosta.

18.12.2013 Tuulilasi

Brittilehti Daily Mailin mukaan Jacek Mazur rakensi viiden miljoonan punnan (noin 6 miljoonaa euroa) arvoisen superauton romumetallista ja haalimistaan varaosista.

Hintaa luomukselle tuli 20 000 puntaa eli vajaat 24 000 euroa.

Kaikkiaan replican rakentaminen kesti kahdeksan vuotta. Aivan turhaa työ ei ollut, sillä kaksiovinen coupé kulkee jopa 320 km/h, ja kuten Daily Mailin kuvista näkyy, on varsin näyttävän näköinen. Lehti on julkaissut sivuillaan kuvasarjan auton valmistumisesta.

Mazur ei ole ensikertaa liikkeellä. Hänen aiempia projektejaan ovat olleet muun muassa Lamborghini Countach ja Porsche 911.

Seuraa Tuulilasin tallin ja automaailman tapahtumia Facebookissa

Tilaa uutiskirjeitä

Tilaa Tuulilasin parhaat palat suoraan sähköpostiisi.

Tuulilasi

Autoilun asiantuntijat

Joka viikko paketti Tuulilasin rullaavia autosisältöjä, kuten uusien autojen koeajoja ja alan uutisia.

Tuulilasi

Käytettyjen koeajot

Tuulilasin autotoimittajat koeajavat käytettyjä autoja. Kerran kuussa ilmestyvä uutiskirje ajoneuvohankintojen avuksi.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt