
Vuosi sitten Marika Lehto oli eronnut kolmen lapsen äiti, joka kertoi Avussa, miten vaikeaa pikkukaupungista on löytää uutta rakkautta – Sitten puhelimeen kilahti viesti
Avioeronsa jälkeen Marika oli yksin neljä vuotta. Uusi rakkaus toi mukanaan kaiken sen, mitä sinkut kaipaavat ja pelkäävät.
Vuosi sitten toukokuun 17. päivänä en heti huomannut puhelimeeni kilahtanutta viestiä. Kello oli kahdeksan illalla ja minä odotin teinityttömeressä Taylor Swiftin astumista lavalle Tukholmassa.
Perkasin saapuneita viestejä tunteja myöhemmin hotellihuoneessa. Niitä oli paljon. Minusta oli julkaistu edellisenä päivänä Avussa haastattelu, jossa olin kertonut vaikeuksista löytää avioeron jälkeen uutta rakkautta pikkukaupungissa asuvana kolmen lapsen äitinä.
Kiittävää palautetta tuli paljon, treffipyyntöjäkin muutama. Epäkohteliaat viestit poistin saman tien. Yksi oli toista maata. Mies tervehti viestissään ystävällisesti, kertoi, kuka oli ja miten oli pitänyt ajatuksistani artikkelissa.
– Mikkeli ei ole kotikaupungistani kaukana. Voisin poiketa kahville, mies ehdotti.
Viesti oli mukava, mutta vastasin siihen vasta pari päivää myöhemmin, kun olin palannut tyttäreni kanssa Suomeen. Olin ollut ilman vakavaa parisuhdetta neljä vuotta ja oppinut deittaillessa kantapään kautta, ettei kivakaan viesti ollut vielä mitään muuta kuin kiva viesti.
Suostuin kuitenkin kahveille. Olin oppinut myös sen, että potentiaalisen kumppanin kohtaaminen vaati tekoja eikä odottelua.
Jo ensimmäisillä treffeillä tiesin, että tähän ihmiseen kannattaa alkaa tutustua. Jo ensimmäisenä yhteisenä viikonloppuna molemmille oli selvää, että me olemme yhdessä.
