Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Iso koeajo

Kia EV3 GT-line – Tämä upouusi Kia valittiin Vuoden autoksi Suomessa, ja vihdoin myös sähköauton hinta alkaa olla kohdillaan

Kohtuuhintaiselle, palkitulle ja nuorekkaalle sähköautolle on helppo uskoa löytyvän käyttöä monenlaisissa perheissä. Pitkä takuu helpottaa valintaa.

1.3.2025 Tuulilasi

Koeajo Kia EV3 GT-Line

  • Mittarilukema: 2 079 km
  • Testimatka: 1 010 km
  • Renkaat: 215/50/R19
  • Mittauspäivä: 10.12.2024
  • Sää: Pilvipouta, lumisade
  • Lämpötila: - 9°C
  • Tien pinta: Lumi, jää, sohjo

Vanha letkautus tietää kertoa, että voittajan on helppo hymyillä. Suomessa Kia-leirissä on näinä päivinä varmasti hymy edelleen herkässä, sillä korealaisbrändin uusi malli, sähköauto EV3, voitti meillä ennen joulua tavoitellun Vuoden Auto Suomessa 2025 -tittelin. Kia EV3 on siis auto, joka tuli, näki ja voitti. Uutuutta on toimitettu ensimmäisille asiakkaille maassamme nyt jo noin kahden kuukauden ajan.

Eikä ole kuin pari vuotta siitä, kun samaisen tittelin nappasi itselleen toinen Kia, Niro. Sen myyntimenestys ei tosin ole noussut Suomessa mitenkään erityiseksi, sillä viime vuoden rekisteröintitilastossa Niro löytyy vasta sijalta 27. Sitä edeltäväkään vuosi ei ollut myynnillisesti Nirolle mitenkään erityisen hohdokas. Kunniakas titteli ei siis suinkaan automaattisesti materialisoidu hymyn saattelemaksi tilauskirjan vilkkaaksi selailuksi.

EV3:lla saattaa kuitenkin olla tässä suhteessa paremmat lähtökohdat, sillä edullisempien sähköautojen haluttavuus on juuri nyt vahvaa. Mikä sitten tekee EV3:sta niin pätevän uutuuden?

Viime vuonna suomalaisten nouseva sähköautotähti oli pieni Volvo EX30, jota rekisteröitiin maahamme yli 2 000 kappaletta. Pikku-Volvon lähtöhinta on reilun tonnin enemmän kuin EV3:n. Volvoakin enemmän kilpiin saatiin suurempaa ja kalliimpaa Teslan Model Y:tä, mutta Y:n tähti on jo jyrkässä laskusuunnassa, joten EX30 on ajankohtaisempi ja muutenkin lähempi haastaja. Pystyykö EV3 murtamaan Volvo-rintamaa?

Kuten totuttu on, saa korealaisissa autoissa tavallisesti rahalleen enemmän vastinetta kuin euromerkit ovat yleensä tarjonneet, siitäkin huolimatta, että tässä tapauksessa Volvon EX30 valmistetaan Kiinassa ja kiinalaisen omistajan alaisuudessa. Niinpä ei olekaan yllätys, että EV3 on kymmenisen senttiä pidempi ja sen akseliväliä mitataan kolme senttiä enemmän kuin EX30:ssa. Enemmän autoa tarkoittaa pituuserossa ennen kaikkea parempia takatilojaa. EV3 onkin ihan aito perheauto, mitä ei hyvällä tahdollakaan voi EX30:sta sanoa.

Tilaa uutiskirjeitä

Tilaa Tuulilasin parhaat palat suoraan sähköpostiisi.

Tuulilasi

Autoilun asiantuntijat

Joka viikko paketti Tuulilasin rullaavia autosisältöjä, kuten uusien autojen koeajoja ja alan uutisia.

Tuulilasi

Käytettyjen koeajot

Tuulilasin autotoimittajat koeajavat käytettyjä autoja. Kerran kuussa ilmestyvä uutiskirje ajoneuvohankintojen avuksi.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt