Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Kaupunkiloma Euroopassa

Tiesitkö, että Sigmund Freud söi joka ilta saman annoksen? Nappaa Mondon oppaasta vinkit Wienin-reissuun

Wien on Euroopan mukavimpia pääkaupunkeja, ja siellä ovat viihtyneet kaikki Mozartista Sigmund Freudiin. Viihdy sinäkin! Mondo esittelee kaupungin parhaat paikat klassikkokahviloista lähiretkiin.

3.3.2024 | Päivitetty 4.3.2024 | Mondo

Koe musiikin historiaa

Wienissä on vaikuttanut todella moni klassisen musiikin suurnimi, ja reissulla voi vierailla niin Mozartin, Beethovenin, Straussin, Schubertin kuin Haydninkin kotimuseoissa.

Jos haluat rautaisannoksen musiikkihistoriaa, suuntaa Haus der Musikiin (Seilerstätte 30), jossa pääsee johtamaan virtuaaliorkesteria ja nauttimaan musiikin maailmasta monella muullakin virtuaalisella tavalla. Museo sijaitsee moderniksi remontoidussa palatsissa, jossa asui aikoinaan Otto Nicolai, yksi Wienin filharmonikkojen perustajista.

Kyseinen orkesteri tunnetaan uudenvuoden konsertistaan, joka järjestetään Musikverein-konserttitalon kultaisessa salissa (Musikvereinsplatz 1). Liput konserttiin maksavat 35–1200 euroa ja ne arvotaan aina edellisen vuoden alkupuolella. Muihin esityksiin lippuja saa helpommin.

Viime hetken pilettejä kannattaa kärkkyä Wienin valtionoopperaan (Opernring 2), jonka viiden euron hintaiset seisomapaikat tulevat myyntiin 80 minuuttia ennen esitystä. Tunnelma on parhaimmillaan kuin jalkapallo-ottelussa, sillä seisomapaikoilla käy vakiovieraita, jotka antavat raikuvimmat aplodit.

Wienistä voi tehdä Tonavaa pitkin päiväretken esimerkiksi Melkin luostariin. Samalla näkee kauniita maisemia.

Käy huippumuseoissa

Habsburgien monarkia hallitsi Itävaltaa ja isoa osaa Keski-Eurooppaa vuosisatojen ajan. Valtakunnan pääkaupunkiin, Wieniin, kerättiin merkittävä määrä kulttuuriaarteita.

Kirkkaimmin tuon ajan loisto kimaltaa Hofburgin palatsin Keisarillisessa aarrekammiossa (Schweizerhof). Aarteista arvokkain on Pyhän saksalais-roomalaisen keisarikunnan kruunu, jota on pitänyt moni mahtava kuningas. Pyhäinjäännösten joukossa on keihäs, jolla Jeesus väitetysti surmattiin ristille.

Kaupungin vaikuttavin taidemuseo on Leopold Museum (Museumsplatz 1), jossa on komeat kokoelmat sekä Gustav Klimtiä että etenkin Egon Schieleä. Suurimman huomion varastaa silti Oskar Kokoschka. Esillä on kopio aidon kokoisesta nukesta, jollaisen Kokoschka teki muistuttamaan entistä rakastettuaan, säveltäjä Mahlerin leskeä Almaa.

Gustav Klimtin kuuluisin työ, Suudelma, löytyy Belvederen palatsista (Prinz-Eugen-Strasse 27), jossa on myös yksi Gallen-Kallelan teos. Älä unohda alakerran keskiaikaisen taiteen näyttelyä. Se voi kuulostaa tylsältä, mutta työt ovat mestarillisia.

Istu klassikkokahviloissa

Kahvilat ovat iso osa Wienin kulttuurihistoriaa, ja niissä notkuminen vastaa joskus museovierailua.

Kuuluisin ja matkailijoiden suosima on palatsimainen Café Central (Herrengasse 14), jonka marmoripylväiden katveessa ovat istuneet niin Lenin, Trotski kuin Hitlerkin. Kun Itävallan ulkoministerille kerrottiin vuonna 1917 Venäjällä alkaneen vallankumouksen, hän naurahti tarinan mukaan: ”Kuka kumma siellä Venäjällä kapinoisi. Herra Trotskiko Café Centralista?”

Sekä Demelissä (Kohlmarkt 14) että Hotel Sacherin (Philharmoniker Strasse 4) kahvilassa voi maistella sacherkakkua. Kahvilat kävivät pitkän oikeustaistelun siitä, kumpi saa kutsua kakkuaan aidoksi. Hotel Sacher voitti, mutta monen mielestä Demelin versio on parempi.

Suositulla ostoskadulla sijaitseva Café Westend (Mariahilfer Strasse 128) on tunnelmallinen klassikkokahvila, jossa istuivat toisen maailmansodan aikaan salaiset agentit.

Kaupungin ytimessä sijaitsevalla Grabenin aukiolla voi katsella kaunista arkkitehtuuria ja ruton uhreille pystytettyä patsasta.

Uutta Wienissä

Historiallinen kaupunki ei ole jämähtänyt menneeseen, vaan se uudistuu jatkuvasti.

Uusklassinen Itävallan parlamenttitalo (Dr. Karl Renner-Ring 3) on Wienin kuvatuimpia rakennuksia. Sen sisätilat avattiin vastikään yleisölle, viiden vuoden remontin jälkeen. Ilmainen vierailu pitää varata etukäteen (parlament.gv.at). Täällä voi myös syödä ja juoda upouudessa KELSEN-ravintolassa.

Goldener Papagei (Praterstrasse 17) eli Kultainen papukaija aloitti vuonna 1978 Belgradissa, ja se oli Jugoslavian pääkaupungin ensimmäinen moderni kahvila. Silloisen omistajan poika on hiljattain antanut paikalle uuden elämän Wienissä. Hipsterihenkisellä kadulla sijaitsevan paikan sisustus on pelkistetty.

Puhutuimpia ravintolauutuuksia on C.O.P – Collection of Produce (Biberstrasse 8), joka keskittyy raaka-aineisiin niin suurella rakkaudella, että kaikki tuottajat kerrotaan ruokalistassa. Menyy vaihtuu päivittäin sen mukaan, mitä on saatavilla.

Retki Freudin Wieniin

Psykoanalyysin kehittäjänä tunnettu Sigmund Freud oli Wienin kiinnostavimpia asukkaita. Hän seurasi rutiinejaan kuin riivattu. Freud pukeutui joka päivä samanlaiseen pukuun, söi aamupalaksi aina tartarpihvin ja illallisella tafelspitzin eli keitettyä naudanlihaa. Annos on herkullisempi kuin miltä kuulostaa, ja matkailija voi maistaa sitä vaikkapa ravintola Plachuttassa (Wollzeile 38). Kahvilla Freud kävi Café Landtmannissa yliopiston nurkalla (Universitätsring 4). Viehättävä Sigmund Freud -museo sijaitsee hänen vanhassa kodissaan ja praktiikassaan (Berggasse 19). Vain sohva puuttuu. Se on Lontoossa, jonne Freud pakeni natseja elämänsä viimeiseksi vuodeksi.

Sigmund Freud -museossa on esillä muun muassa psykoanalyytikon vanhat rillit.

3 × kiinnostava päiväretki

Melkin luostari

Wien sijaitsee Tonavan varrella, mutta keskustassa sitä ei juuri huomaa. Parhaiten jokimaisemista nauttii päiväristeilyllä Melkin luostarille (noin 100 euroa). Reitin varrella on yksi Tonavan kauneimmista kohdista, Wachaun laakso, jossa joki kiemurtelee halki viiniviljelmien.

Baden bei Wien

Puolen tunnin junamatkan päässä Wienistä sijaitsee viehättävä, Biedermeier-tyyliin rakennettu kylpyläkaupunki. Kylpemisen ohessa täällä voi vierailla talossa, jossa Beethoven kirjoitti yhdeksättä sinfoniaansa.

Bratislava

Slovakian pääkaupunki on söpö, mutta sen vanha keskusta on niin pieni, että alueen ehtii nähdä pääpiirteissään jo päiväretkellä Wienistä. Junia kaupunkien välillä kulkee jatkuvasti. Matka kestää noin tunnin ja maksaa 12 euroa.

Bratislava on suosittu retkikohde Wienistä.
Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt