Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Parhaat matkakirjat

Tässä on Vuoden matkakirja 2023: ”Harvinaista herkkua” oleva teos vie lukijan Yhdysvaltoihin

Mondo-lehti valitsee vuosittain Suomessa julkaistavista kirjoista parhaat matkailua käsittelevät teokset. Vuonna 2023 parhaan kirjan tunnustuksen saa toimittaja Aino Frilanderin "Los Angeles -esseet".

"Los Angeles -esseet" on toimittaja Aino Frilanderin esikoiskirja.

Vuoden matkakirja: Los Angeles -esseet

Matkailulehti Mondon toimitus tutustuu joka vuosi Suo­­messa julkaistaviin matkailua tai eri maita ja kulttuureita käsitteleviin kirjoihin, ja lehti valitsee niistä Vuoden matkakirjan. Tänä vuonna tunnustuksen saa ­toimittaja Aino Frilanderin ­omakohtainen Los Angeles -esseet.

Se on Suomessa melko harvinaista herkkua: fiksu, tätä aikaa analysoiva essee­kokoelma, joka vie lukijansa Yhdysvaltoihin. Teos ei ole yksinomaan matka­kirja vaan ­käsittelee kiinnostavasti myös esimerkiksi taidetta ja ­rasismia.

Pandemia näkyy tekstissä vahvasti, sillä Frilander ­opiskeli Los Angelesissa juuri sen rajoitusten aikana. Toisaalta kirjassa on ajattomuuden tuntua: sen kulttuuri­viittaukset tuovat mukaan kiinnostavaa historiaa.

Esseet pursuavat ajatuksia ja ­havaintoja, joita tekee mieli makustella. ”Avasin auton oven ja tyhjyys täytti auton kuin vesi”, Frilander kuvailee aavikko­retkeään.

Mainio opus!

Los Angeles -esseet (Kosmos 2023 )

Outi Salovaara on saanut tutkivasta journalismistaan tunnustuksia Suomessa, nyt kunniamaininnan matkakirjastaan.

Kunnia­maininta: Matkalla kadon­neessa maailmassa

Tutkivaan journalismiin erikoistunut toimittaja Outi Salovaara on matkaillut paljon entisen Neuvostoliiton maissa. Hän on koonnut vuosina 2014–2019 tekemistään reissuista kirjan, jolle Mondon toimitus antaa kunniamaininnan.

Teos kuvaa esimerkiksi Venäjän, Turkmenistanin, Kazakstanin ja Ukrainan miehitetyn Krimin alueita. Ilmaisu on napakkaa: ”Korruptio jyllää Abhasiassa niin, että jopa läpikorruptoitunut Venäjä on ilmaissut huolensa harmaasta taloudesta. Venäjä tuskin on huolissaan Abhasiasta tai abhasialaisista sinänsä, vaan siitä, että sen pönkittämän lilliputtivaltion eliitti varastaa Venäjän myöntämiä tukiaisia.”

Salovaara on tiivistänyt mukaan paljon yhteiskunnallista tietoa, jota elävöittävät paikallisten kohtaamiset. Tulos on lukijan silmiä avaava tietokirja.

Matkalla kadonneessa maailmassa – Neuvostoliiton perillisten jäljillä (Atena Kustannus 2023)

Heli Pekkarisen kirja vie keskiajalta juontuviin kyliin eri puolilla Italiaa niin tekstin kuin kuvien kautta.

Kunniamaininta: Kylässä Italiassa

Toisen kunnia­maininnan Vuoden 2023 matkakirjan valinnassa saa tietokirjailija Heli Pekkarisen Kylässä Italiassa. Italiasta ilmestyy Suomessa joka vuosi ainakin muutama kirja, onhan maa matkailijoiden ykkössuosikkeja.

Pekkarisen tekstissä näkyy, että hän on asunut Italiassa noin 17 vuotta. ­”Perheelläni on tapana hieman ­pyöritellä silmiään kylähulluudelleni. Heidän mielestään loputon kiinnostukseni keskiaikaisia pikkukyliä kohtaan on outoa, nehän näyttävät kaikki samalta.” Kirja on kuin lämpi­mästi rupatteleva kierros viehättävissä, historiallisissa kylissä toisensa jälkeen.

Kylässä Italiassa (Avain 2023)

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt