Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Taksien tunnistaminen helpottuu - taksivalo takaisin pakolliseksi

Jokaisessa taksissa on oltava taksivalaisin 1.5.2021 lähtien, jos kyse ei ole sopimusajosta. Taksivalaisin parantaa taksien tunnistettavuutta sekä taksiliikenteen valvonnan, että taksipalveluja käyttävän asiakkaan näkökulmasta.

19.4.2021 Tuulilasi

Lisäksi takseissa on oltava mukana taksiliikennelupa, sen jäljennös tai selvitys siitä, että Traficom on merkinnyt taksiliikenteen harjoittamista koskevan ilmoituksen rekisteriin.

Ajoneuvossa on myös oltava asiakkaan nähtävillä taksiliikenneluvan haltijan nimi ja yhteystiedot sekä kuljettajan nimi. Nämä tiedot on pyydettäessä esitettävä suullisesti matkustajalle.

Taksivalaisimelle on määritelty vähimmäiskoko- ja värivaatimukset. Valaisimen pitää olla minimissään 20 cm leveä ja 10 cm korkea. Valaisimen pitää olla musta-keltainen.

Niin sanottu taksilain korjaussarja on parhaillaan valmistumassa ja myös muita uudistuksia on luvassa vuoden 2018 epäonnistuneen liikennepalvelulain säädöksiin.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt