Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Puukotuksen jälkeen

”Yritettiinkö minut todellakin murhata?” Sussu Ketola ei pysty palaamaan Ratinan kauppakeskukseen, jonka edessä puukottaja iski häntä viidesti

Litku Klemetin kosketinsoittaja Sussu Ketola on yksi viime kesänä tapahtuneen Ratinan puukotuksen uhreista. Julma teko nousee arjessa jatkuvasti mieleen. Jopa kissan puskeminen arpea vasten herättää muiston, jossa häntä hakataan puukolla.

24.10.2025 Apu
Kuuntele artikkeli · 22.20

Ensimmäisen kuukauden puukotuksen jälkeen Sussu Ketola oli oudossa euforian ja empatian vallassa. Hän ajatteli, että ihmisellä täytyy olla todella paha olo päätyäkseen tuollaiseen tekoon, että jotain on tässä yhteiskunnassa pahasti vialla. Sitten empatia vaihtui vihaan, monestakin syystä.

Sussu Ketola on 34-vuotias ja Litku Klemetti -yhtyeen kosketinsoittaja. Viime heinäkuun kolmantena päivänä puukottaja iski häntä viidesti oikealle puolelle kehoa Ratinan kauppakeskuksen edessä Tampereella: kylkeen, olkapäähän, käsivarteen ja kämmenselkään.

Sitä ennen mies oli jo puukottanut linja-autoaseman lähellä olleita kahta naista. Ketolan puukotuksen jälkeen tekijä juoksi seuraavan uhrinsa kimppuun. Minuutissa hän ehti rikkoa neljän ihmisen elämät. Hän on kuulusteluissa kertonut suunnitelleensa tekoa vuosia. Poliisi tutkii tekoa neljän murhan yrityksenä.

– Nipistän itseäni välillä, että onko tämä kaikki totta? Yritettiinkö minut todellakin murhata? Pyydän, että voisiko tämä leffa jo päättyä ja vanha elämä jatkua. Elämäni piti olla täynnä iloisia ja hauskoja juttuja. Olin muusikko ja soitin kivoja keikkoja, Ketola sanoo.

Haavoista alkoi pulputa verta valtavasti ja aloin huutaa, että soittakaa 112!
Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt