
Kallis kaakao vaarantaa suklaantuotannon – Löytyykö tulevaisuuden vaihtoehto korvikkeista vai laboratorioviljelystä?
Suklaan raaka-aineita haetaan nyt härkäpavusta ja laboratoriosta. Reseptien löytäminen vie kuitenkin aikaa.
Suklaan tulevaisuus on vaakalaudalla. Kaakaon hinta on kaksinkertaistunut vuodessa, kun sään ääri-ilmiöt ovat koetelleet kaakaopuuviljelmiä Länsi-Afrikassa, joka tuottaa neljä viidesosaa maailman kaakaosta.
Viljelyyn liittyy myös muita ongelmia, kuten laiton metsien hävitys ja lapsityövoiman käyttö. Kaakaopuut janoavat myös runsaasti vettä.
Maailma taas janoaa suklaata, jonka kysyntä on ylittänyt tarjonnan jo pitkään. Nyt etsitään kiivaasti vaihtoehtoja suklaantuotantoon ilman perinteistä kaakaopuiden viljelyä.
Oikeiden reseptien löytäminen vaatii kuitenkin aikaa.
– Teimme ensimmäisen prototyyppimme ja nykyisen reseptimme välillä 500 kokeilukierrosta, eikä mikään osio alkuperäisestä tuotteesta selvinnyt kaupalliseen valmistukseen, kertoo saksalaisen Planet A Foods -yrityksen Max Marquart CNN:lle.
Yritys käyttää suklaavaihtoehtonsa valmistukseen muun muassa auringonkukan ja viinirypäleen siemeniä sekä kauraa.
Brittiläinen Nukoko-startup puolestaan korvaa kaakaopavut Euroopassa viljellyillä härkäpavuilla.
Kaakaovoin valmistaminen soluviljelyllä on kuitenkin äärimmäisen kallista ja tuotteen myyntiin liittyy vielä sääntelyesteitä.
Toisena tienä on kaakaopapujen soluviljely, jota monet startupit kehittävät laboratorioissaan.
– Otamme yksi tai kaksi kaakaopapua ja laitamme ne soluviljelmään, jossa niille annetaan sokeria, vitamiineja ja vettä. Tämän jälkeen solut lisääntyvät, kunnes saamme paljon biomassaa, josta keräämme kaakaovoin ja jäljelle jää kaakaojauhe, sanoo CNN:lle israelilaisen Celleste Bion toimitusjohtaja Michal Beressi Golomb.
Kaakaovoin valmistaminen soluviljelyllä on kuitenkin äärimmäisen kallista ja tuotteen myyntiin liittyy vielä sääntelyesteitä.
Golomb näkee soluviljelyssä kuitenkin monia etuja perinteiseen viljelyyn verrattuna:
– Laskennallisten mallinnusjärjestelmien avulla voidaan tulevaisuudessa luoda monia tuotteita, kuten korkeammassa lämpötilassa sulava kaakaovoi. Näin suklaata voidaan myydä lämpimämmissä ilmastoissa.