
Puheenaiheet
Sähköautojen maihinnousu: Taksikuski, autokauppias ja eläkeläinen kertovat, mitä kaikkea sähköautot ovat mullistaneet
Taksinkuljettaja uskoo sähköauton olevan etu lentokenttäkyytien kilpailutuksessa. Autokauppias moittii suppeaa valikoimaa ja virheellisiä ennakkoluuloja. Sähköautoon vaihtanut eläkeläinen kertoo, miksi paluuta polttomottoriin ei enää ole.

”Asiakas oli tilannut kyydin ravintolasta kotiinsa kilometrin päähän. Kun hän huomasi istuvansa Teslassa, hän ilmoitti että ajetaankin Lohjalle. Ihan sinne asti ei menty, noin 10 kilometrin jälkeen hän totesi, että nyt voi kääntyä takaisin.”
Pekka Ihalainen, 46, taksiyrittäjä
Koronaviruspandemia on kurittanut taksialaa kovalla kädellä. Siitä huolimatta kirkkonummelainen Lähitaksin taksiyrittäjä Pekka Ihalainen teki viime elokuussa ison investoinnin ja hankki Tesla Model S:n.
Ihalainen on ajanut taksia työkseen vuodesta 2014. Autoilijana hän aloitti keväällä 2019, joten suurin osa yrittäjän urasta on mennyt pandemian aikana.

Kommentit