
MG5 LR Luxury – MG on vihdoin Suomessa – Hintakilpailu alkaa nyt
Sähköautotarjontaa kasvattaa tuulahdus menneisyydestä. MG on nyt Suomessa, vaikka virallinen maahantuonti ei olekaan alkanut.
Jos herra Cecil Kimber (1888–1945) olisi vielä keskuudessamme, olisi hän varmasti ylpeä tietyistä viime aikojen kehityssuunnista ja tapahtumista. Kimber oli autosuunnittelija ja monipuolinen alan pioneeri, joka työskenteli ensimmäisen maailmansodan aikana muun muassa legendaariselle AC Cars:ille.
Työskennellessään myöhemmin 1920-luvulla Morris Motorsille Kimber suunnitteli Morrisin sivuhaarayhtiö Morris Garagelle useita urheilullisia malleja, joita alettiin markkinoida erillisen MG-brändin alla. Kimber oli vuonna 1928 perustetun MG Car Companyn henkinen isä ja johtava voima, mutta hänen roolinsa ja merkityksensä MG:n johdossa väheni jo 1930-luvulla. Sittemmin MG:n historia on ollut niin monipolvinen ja täynnä erilaisia käänteitä ja jopa omituisia sattumuksia, että niistä voisi kirjoittaa omat pitkät lukunsa.
MG5 LR Luxury
- Mallin perushinta 34 900 euroa
- Testiauton lisävarusteet Ei lisävarusteita
- Testiauton hinta 34 900 euroa
- Takuu 7 vuotta / 150 000 km
- Maahantuoja Hedin Automotive Finland Oy
- Valmistaja SAIC Motor Company Ltd.
- Valmistuspaikka Zhengzhou, Henan, Kiina
- Mittarilukema 1 445 km
- Testimatka 792 km
- Renkaat 215/50/R17
- Mittauspäivä 30.7.2023
- Sää Pilvipouta ja aurinko
- Lämpötila + 22°C
- Tien pinta Kuiva asvaltti
Tilaa uutiskirjeitä
Tilaa Tuulilasin parhaat palat suoraan sähköpostiisi.

Kommentit