
Mikromuovi
Merikilpikonnista melkein jokaisella on muovia vatsassaan – Siitä ei päästä eroon satoihin vuosiin, vaikka merien saastuttaminen muovilla loppuisi tänään
Muovia on löydetty ihmisen istukasta ja jyrsijän sikiöstä, mutta tulevaisuus näyttää erityisen huonolta merikilpikonnille.
Alkuperäisen englanninkielisen The Atlanticin jutun voit lukea tästä linkistä.
Niinkin äskettäin kuin 1960-luvulla tai jopa sen jälkeen, toisin sanoen Tom Hanksin elinaikana ja muutaman vuoden sisällä siitä, kun maailmassa otettiin käyttöön ensimmäiset pankkiautomaatit ja ehkäisypillerit, lähes kaikki maapallon merikilpikonnat elivät täysin muovitonta elämää.
Ne kuoriutuivat muovittomilla rannoilla ja kaivautuivat muovittoman hiekan alta pinnalle. Ne taapersivat muovittomiin vesiin ja mutustelivat muovittomia leviä ja meduusoita. Ne söivät ja elivät ja kuolivat muovittomassa elämänkierrossa.
Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
