Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Ilmastokriisi ja tulevaisuus

Jos ilmastokriisi johtaa kansanvaelluksiin, Suomi on houkutteleva kohde – Professori Markku Kulmala: ”Tämä on oikeasti hyvä paikka elää”

Professori Markku Kulmala sanoo, ettei ilmastonmuutoksen hidastaminen ole sankaritutkijan hommaa, vaan siinä tarvitaan kaikkia.

26.10.2023 Apu

Haastatteluhetkellä Markku Kulmala valmistautuu Italian Triestessä järjestettävän The World Academy of Science Council -kokoukseen. Hän on mukana ainoana eurooppalaisena asiantuntijana. Kulmala on alallaan tunnustettu akateemikko, joka on johtanut pian 40 vuoden ajan ilmakehän tutkimusta Helsingin yliopistossa.

– Tänä vuonna koetut ilmastokriisit ovat osoittaneet, ettei meillä mene kovin hyvin. Kriisit voivat johtaa isoihin kansanvaelluksiin, Kulmala sanoo.

Kyse ei ole vain ilmastonmuutoksesta vaan juomaveden ja ruuan riittävyydestä, energian riittävyydestä, vesien happamoitumisesta, hengitysilman laadusta ja pandemioista. Ne kaikki liittyvät toisiinsa.

– Niitä ongelmia ei voi ratkaista yksitellen. Ihmisten pitää asua jossakin, mutta monilla alueilla asuminen käy mahdottomaksi. Siitä ei seuraa mitään hyvää. Jos miljoonat ihmiset lähtevät vaeltamaan pois kotimaastaan, kyse on koko maailman ongelmasta.

Kulmala kannustaa jokaista suomalaista ajattelemaan, että omilla toimilla on merkitystä. Ilmastonmuutoksen kiistäjät hän jättää omaan arvoonsa.

– Kriittisyys ilmastotoimia kohtaan ei varmasti lopu koskaan. Ilmastonmuutoksen hidastaminen ei ole sankaritutkijan hommaa, vaan siinä tarvitaan kaikkia. Jos yksittäinen ihminen pystyy elämään kohtuullisesti, istuttamaan puita tai vaalimaan pientä puutarhapalstaa, se on kotiinpäin. Uskon, että jokainen voi vähentää esimerkiksi ruokahävikkiään.

Kulmala on pyrkinyt edistämään tutkitun tiedon levittämistä. Hän korostaa, että ilmakehän hiilidioksidipitoisuuden kasvu on tieteellinen tosiasia.

– Datan kerääminen on tärkeää, sen avulla voimme ennemmin tai myöhemmin nähdä, mitä tosiasiassa on tapahtunut. Ei voi kiistellä, mitä maapallolla tapahtuu. Ihmiskunnalla on jo joukko keinoja hidastaa ilmaston lämpenemistä. Ongelman laajuus tekee siitä mutkikkaan.

Jos ilmastonmuutos johtaa laajoihin kansanvaelluksiin, Suomi voi olla monelle houkutteleva kohde.

– Suomi on silloin paineessa. Meillä on puhdas ilma, puhtaat vedet, kaunis luonto ja sopiva ilmasto. Suomi on oikeasti hyvä paikka elää.

Markku Kulmala

  • Syntynyt: 30.10.1958.

  • Ura: Aerosoli- ja ympäristöfysiikan professori Helsingin yliopistossa, Ilmakehätieteiden keskuksen johtaja vuodesta 1984, vuoden professori (2012), tieteen akateemikko (2017).

  • Perhe: Vaimo, kolme lasta ja kahdeksan lastenlasta.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt