
Ladattava Hyundai Ioniq vm. 2018 – Todella siisti ja vähän ajettu hybridi kohtuulliseen hintaan
Ladattavalla hybridillä on hyvä aloittaa matka sähköisen autoilun ihmeelliseen maailmaan. Pieni perhe mahtuu tämän Ioniqin kyytiin.
Vihreä siirtymä on hieno termi, jota viljellään nyt kaikkialla. Autoilun maailmassa tuo tarkoittaa siirtymistä bensiiniä tai dieseliä imevistä polttomoottoreista sähköiselle puolelle. Jos puhdas sähköauto ainaisine kaapelisulkeisineen tuntuu liian haastavalta, poltto- ja sähkömoottorin parhaat puolet yhdistävä lataushybridi voi olla juuri sopiva kompromissi.
Lataushybridin kanssa ei tarvitse pelätä sitä kuuluisaa sähkön loppumista. Kun ajoakku on kulutettu tyhjäksi, bensiinimoottori pärähtää käyntiin, ja matka jatkuu hymy huulella. Toisaalta lataushybridi kyllä houkuttelee ahkeraan lataamiseen, sillä tällöin bensiiniä ei kulu käytännössä lainkaan. Uudet lataushybridit maksavat tyypillisesti 40 000–50 000 euroa – tai paljon enemmän. Vain taivas on kattona.

Me löysimme autoliike SAKA:n valikoimista ladattavan Hyundai Ioniqin, jonka hintalapussa luki 19 990 euroa. Nyt liikutaan siis huomattavasti edullisemmalla hintatasolla kuin uusien autojen maailmassa.
Ioniq oli vuodelta 2018, ja sen mittarissa oli vain 52 000 kilometriä, mikä on todella säästeliäs lukema. Mikä parasta, kävi ilmi, että auto oli tullut liikkeeseen sen ensimmäiseltä omistajalta. Kuten olettaa saattaa, Ioniq olikin erinomaisen siistissä kunnossa. Pistimme ilolla merkille auton hyvän varustetason. Ioniqissa oli peruutuskamera ja mukautuva vakionopeuden säädin. Ovista pääsi kulkemaan ilman avaimen näpelöintiä, mikä on suuri helpotus, jos käsissä on pari painavaa ostoskassia.


Valmistaja lupaa, että Ioniq kulkee sähköllä 43 kilometrin matkan. Lukema on vähän optimistinen, mutta 35–40 kilometriä on mahdollisuuksien rajoissa. Sähköinen kantama riippuu ajotyylistä. Maltillinen taajama-ajo verottaa akkua hitaasti, mutta moottoritiepuhallus imee akun tyhjiin todella nopeasti. Kun tällaisen auton hankkii, oppii nopeasti sen tavoille, jolloin sähköistä toimintamatkaa pystyy venyttämään mahdollisimman pitkäksi.
Ioniq ei ole mikään tilaihme. Edessä on toki avaraa, mutta voimakkaasti viistottu kattolinja verottaa takapenkin pääntiloja. Tavaratila on kohtalainen. Ajettavuudeltaan Ioniq on aika pikkuautomaisen oloinen. Kevyeksi tehostetussa ohjauksessa ei ole juurikaan tuntoa, ja jousitus on turhan kimmoisa.


Hyndai Ioniq Plug-In DCT Style
- Moottori Rivi-4, bensiini + sähkömoottori
- Iskutilavuus 1 580 cm3
- Teho 77 kW (105 hv)
- Voimansiirto Etuveto, automaattivaihteisto
- 0−100 km/h 10,6 s
- Huippunopeus 178 km/h
- Yhd. EU-kulutus 1,1 l/100 km
- CO2-päästöt 26 g/km
- Mitat Pituus 4 470 mm, leveys 1 820 mm, korkeus 1 450 mm, tavaratila 341 l
- Omamassa 1 570 kg
- Hinta 2023 lokakuussa 19 900 €, SAKA, Espoo
Kenelle?
Ladattavalla hybridillä on hyvä aloittaa matka sähköisen autoilun ihmeelliseen maailmaan. Pieni perhe mahtuu tämän Ioniqin kyytiin.
