Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Katso kuvat: Ferrari teki uniikin roadsterin yhdelle asiakkaalleen – 780-heppainen V12

Ferrari on esitellyt uuden Ferrari SP3JC roadsterin. Auto on tehty mittatilaustyönä yhdelle asiakkaalle, jonka nimeä Ferrari ei kuitenkaan kerro.

1.12.2018 Tuulilasi

Roadsterissa on käytetty pohjana F12 TdF:n koria ja voimalinjaa. Moottori on 6,3-litrainen V12, joka möyräyttää jopa 780 hevosvoimaa, vääntöäkin löytyy muhkeat 705 Nm. Kylkeen tulee seitsenportainen kaksoiskytkinvaihteisto.

Ferrarin mukaan auto on täysin uniikki, sen suunnittelussa on otettu mallia Ferrarin 1950- ja 1960-lukujen V12 spidereista.

Yksi mielenkiintoinen elementti autossa on kaksi lasielementtiä konepellillä. Niiden läpi näkyy V12-moottori kaikessa komeudessaan.

Tilaa uutiskirjeitä

Tilaa Tuulilasin parhaat palat suoraan sähköpostiisi.

Tuulilasi
Autoilun asiantuntijat

Joka viikko paketti Tuulilasin rullaavia autosisältöjä, kuten uusien autojen koeajoja ja alan uutisia.

Tuulilasi
Käytettyjen koeajot

Tuulilasin autotoimittajat koeajavat käytettyjä autoja. Kerran kuussa ilmestyvä uutiskirje ajoneuvohankintojen avuksi.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt