
Jalkoja ei saa raspata – Ongelma voi pahentua tai johtaa jopa amputaatioon – Totta vai tarua?
Asiantuntijat varoittavat, ettei jalkapohjien kovettumia saa raspata. Pitääkö se paikkansa?
Totta
Kovettuma syntyy mekaanisesta rasituksesta. Usein syynä ovat liian pienet kengät, jotka hankaavat jatkuvasti tiettyä kohtaa jalassa. Raspaaminen aiheuttaa ihoon samanlaista hankausta. Siten se lisää kovettuman kasvua tai voi saada sen jopa kroonistumaan. Vaikutus on aivan päinvastainen kuin toivotaan.
Kovettumille altistavat myös jalkaterän ja varpaiden asentovirheet, ylipaino sekä kuiva iho. Tavallisimmin kovettumia tulee päkiän ja kantapään alueelle. Hoitamaton kuiva iho voi halkeilla, jolloin siihen tulee pykimä ja iho rikkoutuu. Halkeama voi toimia infektioporttina. Vaarana ovat esimerkiksi jalka- ja kynsisieni sekä ruusu, joka on vakava lääkärinhoitoa vaativa ihotulehdus. Halkeilevat kovettumat voivat myös aiheuttaa kipua ja vaikeuttaa kävelemistä.
Jotkut kokeilevat myös kuorivia sukkia, jotka voivat pahimmillaan kuoria jalan ihon pois.
Raspaaminenkin voi aiheuttaa infektioriskiä lisäävän ihorikon. Diabeetikoilla jalkahaavojen paraneminen voi viedä kuukausia, ja krooninen haava saattaa joskus johtaa jopa jalan amputaatioon. Jalkahaavat voivat olla hankalahoitoisia myös reumaa sekä sydän- ja verisuonitauteja sairastavilla. Nämä riskiryhmäläiset eivät saisi koskaan käyttää raspia, mutta heille tulee kovettumia tavallista herkemmin. Sen vuoksi osa tarttuu raspiin – tietämättä, että sen käytöstä on haittaa. Jotkut kokeilevat myös kuorivia sukkia, jotka voivat pahimmillaan kuoria jalan ihon pois. Niitä ei suositella kenellekään.
Tarua
Yksi tai kaksi vetoa raspilla auttaa rasvaa imeytymään paremmin kuivaan ja paksuun ihoon, koska raspi rikkoo ihon pinnan. Tämä on ainut tilanne, jossa raspin käyttö on perusteltua. Raspin hiomapinnan tulisi olla hyvin kevyt, ei missään tapauksessa metallinen, eikä sillä saisi hangata ihoa. Hoidettavan ihon pitää myös olla täysin terve.
Olennaisinta kuivan ihon ja kovettumien hoidossa on rasvaus. Voiteen rasvapitoisuuden tulee olla suuri, ainakin 60 prosenttia. Aluksi voi rasvata aamuin illoin. Ihon pehmetessä voi siirtyä rasvaukseen kerran päivässä. Kun jalat on hoidettu hyvään kuntoon, riittää, että rasvaa ihon, jos se tuntuu kuivalta. Ikääntyessä rasvauksen tärkeys korostuu, koska iho kuivuu herkemmin eikä ole yhtä kimmoisa kuin ennen.
Olennaisinta kuivan ihon ja kovettumien hoidossa on rasvaus.
Jos kotihoito ei auta, on syytä mennä jalkaterapeutin vastaanotolle. Jalkaterapeutti poistaa kovettuman kirurginveitsellä. Kovettuman aiheuttajan selvittäminen on tärkeää, jotta jatkuva kovettumien syntyminen ja hoitokierre saadaan katkaistua. Jos taustalla on jalkojen virheasento, sitä voidaan korjata jalkajumpalla, tukipohjallisilla ja varpaiden ortoosilla. Jalkaterapeutilta saa myös ohjeet sopivien jalkineiden valintaan. Kenkiä ei pitäisi ostaa numeron, vaan jalan pituuden ja leveyden mukaan. Numerot vaihtelevat eri valmistajilla. Kengänkoko ei myöskään säily samana läpi elämän.
Asiantuntija: jalkaterapian tutkintovastaava Elina Wasenius, Metropolia ammattikorkeakoulu.