Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Autot ja liikenne

Honda CR-Z: Tehoa ja ajamisen hauskuutta

Hondan päivitetty hybridisportti CR-Z on entistä ketterämpi ja tuo formulafiilistä maantielle. Malli sai vähän yli kahden vuoden markkinoilla olonsa jälkeen kasvojenkohotuksen.

Kuvat Honda
19.8.2013 Tuulilasi

On jännää, että juuri hybridiauto vie kuskin takaisin ajamisen perusasioiden äärelle. Pikkuinen 2+2-paikkainen auto kiihtyy ripeästi, siinä on tarkka ohjaus ja se on ketterä ajaa.

Etu- ja takapään muutokset jäävät helposti huomaamatta. Niistä tärkeimpiä ovat uudistukset konehuoneen puolella: kierrosherkässä 1,5-litraisessa koneessa on nyt 121 heppaa eli seitsemän enemmän kuin ennen.

Sähkömoottori avustaa puolestaan bensakonetta nyt 15 kilowatin (20hv) voimin. Kasvua on tullut siis 5 kW. Pelkästään sähköllä CR-Z:lla ei voi vieläkään ajaa.

Sport-asetus päällä vain 1170 kilon painoinen CR-Z lähtee kuin hauki rannasta. Honda lupaa kiihtyvyydeksi nollasta sataan 9 sekuntia, kun edellisessä versiossa kiihtyvyys oli 9,9 sekuntia. Kiihtyvyys tuntuu kuitenkin tätä nopeammalta, mikä voi johtua siitä, että autossa istutaan erittäin matalalla pystyssä olevan ratin takana. Melkein kuin formulassa siis.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt