
Elon Musk paljastaa – Teslaa yritettiin myydä Applelle vain kymmenesosan hinnalla Teslan nykyarvosta
Teslan pääjohtaja Elon Musk on vahvistanut, että hän yritti pari vuotta sitten myydä Teslan Applelle, mutta Applen pääjohtaja Tim Cook ei edes saapunut sovittuun palaveriin.
Cookia saattaa nyt harmittaa, sillä Musk olisi tuolloin ollut valmis luopumaan Teslasta kymmenesosalla sen nykyisestä arvosta.
Yhtiöt ovat jo pitkään kilpailleet saman alan osaajista ja Applellakin on omat hankkeensa autoteollisuudessa. Musk on tosin kutsunut Applea ”Teslan hautausmaaksi”.
Jo vuonna 2013 Muskin huhutaan halunneen kiivaasti eroon Teslasta, kun Model S:n tuotanto sakkasi rajusti. Ashlee Vancen kirjoittaman Muskin elämäkerran mukaan Muskilla ja Googlen tytäryhtiön Alphabetin johtajalla Larry Pagella oli jo sopimus Teslan kaupasta, mutta se karahti kiville. Musk oli yhteydessä myös Appleen saadakseen heiltä kilpailevan tarjouksen.
Tesla selätti ongelmansa, mutta silti Musk paljastaa twitterissä, että hän lähestyi Applea uudelleen jokin aika sitten.
”Model 3:n tuotannon takkuamisen synkimpinä hetkinä lähetyin Tim Cookia keskustellakseni mahdollisesta kaupasta, mutta hän ei koskaan tullut tapaamaan minua”, Musk twiittasi.
Musk ei kertonut, koska tämä tapahtui, mutta oletettavasti vuosien 2017-2019 välisenä aikana, jolloin Musk itse kutsui Model 3:n tuotannon takkuamista ”tuotantohelvetiksi”.
Hinta Applelle olisi tuolloin ollut 60 miljardia dollaria eli kymmenesosa Teslan nykyarvosta.
Applen huhutaan lanseeraavan oman täysautonomisen ja täyssähköisen autonsa vuonna 2024.