
Dacia uskaltaa viimein sähköistyä – Hipster-konsepti on lupaus alle 800 kilon kaupunkiautosta
Renaultin sisarbrändi väläyttää: Hipster on superkevyt nelipaikkainen citysähköauto, joka painaa viidenneksen vähemmän kuin Dacia Spring.
Dacia on toistaiseksi edennyt varovaisesti autojensa sähköistämisen kanssa, sillä sähköautot ja edullinen hinta eivät ole vielä kulkeneet käsi kädessä.
Aina välillä Renaultin romanialainen sisarbrändi kuitenkin väläyttelee, ja etenkin konseptiautojen kanssa on oltu hyvinkin rohkeita.
Hipster on tutkielma pienestä kaupunkiautosta. Vain kolme metriä pitkään kirppuun on luotu neljä istumapaikkaa. Se painaa silti 20 prosenttia vähemmän kuin Dacia Spring. Massaa pikkuisella on siis alle 800 kiloa.
Akun koosta ei kerrota mitään, mutta cityautoon riittänee pieni akku.
Suomeen tarvitaan lisää kakkosella alkavia sähköautoja!
29 990 euroa on täyssähköisen Renault 4 E-Techin lähtöhinta Suomessa. Kakkosella alkavan hintaisia sähköautoja pitäisi saada Suomeen nopeasti lisää, sillä isoja sähköisiä katumaastureita on kaduilla jo riittävästi.
