
Sängyssä pyöriskely jäi, kun kokeilin rentoutusäänitettä – Ja se toimi jopa keskellä yötä
Rentoutuminen ei kuulu vahvuuksiini, enkä osaa meditoida – tai ainakin luulin niin, kunnes hankin kesän alussa älysormuksen, kirjoittaa päätoimittaja Marja Aarnipuro.
Olen huono rauhoittumaan ja käyn usein ylikierroksilla. Rentoutuminen ei kuulu vahvuuksiini, enkä osaa meditoida – tai ainakin luulin niin, kunnes hankin kesän alussa älysormuksen. Sen puhelinsovelluksesta löysin sarjan rentoutumis- ja meditaatioaudioita ja päätin hieman hymähdellen kokeilla.
Laitoin puhelimen yöpöydälle ja käynnistin yksitoista minuuttia kestävän Hengitä ja rauhoitu -äänitteen. Ohjeita seuraten hengitin ensin oikealla sieraimella oikeaan kylkeen (!), sitten lantioon ja sen jälkeen olkapäähän, päälakeen ja jalkoihin. Uskokaa tai älkää, tuollainen on mahdollista, kun käyttää mielikuvitusta.
Sitten lempeä naisääni kehotti vaihtamaan sierainta ja hengittämään vasempaan kylkeen ja...
Aamulla heräsin nukuttuani yli seitsemän tuntia yhteen menoon kuin uppotukki. Sovelluksen raportista näin, että nukahtamisviiveeni oli ollut seitsemän minuuttia. Normaalisti pyörin iltaisin sängyssä vähintään puoli tuntia ajatukset villisti päässä kieppuen, ennen kuin vaivun uneen. En ollut uskoa silmiäni.
Mutta totta se kuitenkin oli, sillä toistin testin muutamaan kertaan ja uinahdin joka kerta muutamassa minuutissa ja nukuin kuin kivi heräämättä kertaakaan.
Kokeilin rentoutumisäänitteen kuuntelua myös aamuyöllä, kun olin havahtunut suden hetkeen valvomaan, ja tulos oli sama: nukahdin hetkessä.
Kerron tämän, koska tiedän, että meitä levottomia sängyssä pyörijöitä on valtavat määrät. Ehkä joku teistäkin kokeilee rentoutumisaudioita ja saa niistä avun.

Kommentit