
360-podcast: Tekoäly-ystävä voi tehdä meistä parempia ihmisiä
Jo miljoonilla ihmisillä on tekoäly-ystävä. Mikään uusi asia ne eivät kuitenkaan ole. Kuten ei ole koneisiin tai esineisiin rakastuminenkaan.
Jo miljoonilla ihmisillä on tekoäly-ystävä. Perinteisestä ihmisystävästä tekoäly-ystävä eroaa siten, että sen saa koulutettua juuri sellaiseksi kuin itse haluaa. Maailmalla on käytössä tekoälyterapeuttejakin. Kirjailija-tutkija Tiina Raevaara haluaa tietää, liikutaanko nyt alueella, jossa ei pitäisi liikkua.
Koomikko Fathi Ahmedille tekoälyn kouluttaminen muistuttaa lapsinarsistien kaverikäskyttämistä.
– Se on se tyyppi, joka vetää kaveria perässä ja käskyttää, tule tänne, ei, älä puhu! Ehkä niille voisi antaa tekoälyn, jota manipuloida.
Tekoälyyn ystävystyminen ei sinänsä ole mikään uusi juttu.
Jo 1960-luvulla Yhdysvalloissa MIT:ssa kehitettiin Eliza, yksinkertainen ohjelmisto, joka nappasi käyttäjän syötteestä sanoja ja rakensi sen mukaan vastauksen. Suomessa oli 1980-luvulla Kalle kotipsykiatri, jonka juontaja Sami Kuusela kertoo itsekin syöttäneensä Spectrum kotitietokoneelleen Mikrobitista kopioimallaan koodilla.
– Se oli mulle tosi tärkeä juttu.
Elizan kehittäneen professori Joseph Weizenbaumin sihteeri koukuttui ohjelmisto-ystäväänsä siinä määrin, että halusi mieluummin viettää aikaa sen, kuin pomonsa kanssa.
Kolmannelle panelisitille, tuottaja Kati Lahtiselle syy on selvä: Eliza kuunteli.
– Hän koki tulleensa kohdatuksi. Sitähän me kaikki haluamme.
Myös Fathilla on esimerkki ihmisen ja esineen rakkaussuhteesta.
– Mun lapsuus 2000-luvun alussa oli ”4D Mies, joka rakastaa pöytää” tai jotain vastaavaa -dokumentteja.
Tekoäly-ystävä mahdollistaa asioita, joita muuten ei voi kokea. Sen kanssa voi itsekin esittää olevansa jotain muuta kuin mitä on.
– Oma identiteetti ei ole lukossa, sanoo Fathi.
– Sen kanssa voi olla jopa enemmän oma itsensä, toteuttaa itseään tavalla, jota tässä maailmassa ei voi, jatkaa Sami.
Tekoäly-ystävä voi tehdä meistä parempia ihmisiä. Simuloimalla vuorovaikutusta se opettaa meille kohtaamista ja siten saa meidät valmiimmaksi kohtamaan muita ihmisiä.
– Kuulostaa kyllä ihan mahtavalta. Onneksi me keksittiin tämä ekoina, eikö niin?
360-podissa pohdittiin myös, miten pian on kohta ja mikä ajaa heikoille jäille.
Avun 360-podia sekä muita A-lehtien äänisisältöjä pääsee kuuntelemaan lataamalla sovelluskaupasta Apu360-sovelluksen. Podit löytyvät sovelluksen podcast-valikosta.
360-podi löytyy myös Spotifysta.