Olen kärsinyt kaksi kuukautta diplopiasta sekä molemmilla että vain yhdellä silmällä katsoessa. Diplopiaa esiintyy metrin etäisyyden jälkeen. Kun kohde hyvin lähellä, kaksoiskuva häviää. Oiretta on eniten pimeällä. Kuva näyttää siltä kuin sormi jatkuisi noin 3 cm sormenpään yli tai liikenneopaste jatkuisi varsinaisen kyltin yli. Lisäksi minulla on ollut joka-aamuista päänsärkyä ja pahoinvointia ennen nousemista. Olen 18-vuotias mies.

Lukijoille selvennyksenä, että diplopia tarkoittaa kahtena näkemistä. Kahtena näkemisen taustalla voi olla monia syitä, eikä nykyisin ole lainkaan harvinaista, että silmien väsyminen ja kaksoiskuvat voivat johtua näyttöjen pitkäaikaisesta katselusta.
Kerrot myös muista oireistasi, joita ovat päänsärky ja pahoinvointi. Suosittelen varaamaan ajan lääkäriltä pikaisesti, jotta voidaan selvittää, mistä oireesi johtuvat. Ilman tarkempia tutkimuksia on vaikea sanoa, ovatko näköoireet ja muut oireet jollain tavalla yhteydessä toisiinsa.
Kysy terveydestä, Avun asiantuntijat vastaavat
- Pippa Laukka, yleislääketiede ja hyvinvointi
- Reijo Laatikainen, ravitsemus
- Voit kysyä nettiosoitteessa apu.fi/teemat/apu-klinikka
- Voit myös lähettää kysymyksesi: aputerveys@a-lehdet.fi tai postitse ”Apu-klinikka”, Apu, 00081 A-lehdet