
Kysymys:
Olen kärsinyt puoli vuotta toisen silmäluomen turvotuksesta ja kyynelvuodosta. Olen käynyt silmälääkärissä ja saanut hoidoksi silmäantibiootteja ja puhdistusnestettä päivittäiseen käyttöön. Käytän myös kostutustippoja joka päivä. En huomaa, että parantumista olisi tapahtunut. Sain tämän vaivan noin puoli vuotta sitten flunssan yhteydessä. Onko mahdollista, että aika parantaisi vaivani? Olen 76-vuotias.
Vastaus:
Koska olet käynyt silmälääkärissä, luotan hänen arvioonsa. Ikäiselläsi kaksi asiaa tulevat ensimmäisenä mieleen: kyynelteiden ahtautuminen ja silmien kuivuminen. Molempiin olet saanut asianmukaista hoitoa.
Itseäni on kiusannut jo vuoden ajan silmien vuotaminen ja punoitus joka aamu. Puolisoni ”määräsi” minulle käyttämiään kostutustippoja, mikä onkin auttanut huomattavasti. Kävin sittemmin silmälääkärissä, joka vahvisti puolisoni diagnoosin. Kannustan senioreita käyttämään herkästi kostutustippoja, sillä sarveiskalvojen kuivuminen voi aiheuttaa merkittäviä vaurioita. Tämä on otettava huomioon erityisesti vanhuksilla kotihoidossa ja hoivakodeissa, kuten myös meillä toistaiseksi avohoidossa pärjäävillä.
Potilaan vaivojen jatkumisen varalta tapanani on ollut antaa hänelle takuu: jos vaiva ei asetu, tulkaa uudestaan. Tämä sopinee myös silmälääkärillesi.
Kysy terveydestä, Avun asiantuntijat vastaavat
- Reijo Laatikainen, ravitsemus
- Pippa Laukka, hyvinvointi
- Tapani Kiminkinen, yleislääketiede
- Voit kysyä nettiosoitteessa apu.fi/teemat/apu-klinikka
- Voit myös lähettää kysymyksesi: aputerveys@a-lehdet.fi tai postitse ”Apu-klinikka”, Apu, 00081 A-lehdet
Kysy ja asiantuntijamme vastaavat
Kirjoitathan kysymyksesi riittävän yksityiskohtaisesti, jotta voimme antaa mahdollisimman tarkan vastauksen. Valitsemme parhaat kysymykset ja julkaisemme ne. Nimeäsi ja yhteystietojasi ei julkaista.