
Jopa 60 prosenttia korkeakouluopiskelijoista asuu yksin, mutta ilmiöllä on kääntöpuolensa – Näin nuoret joutuivat köyhyysvaaraan
Kelan tutkimusprofessori Hennamari Mikkola on huolissaan nuorten toimeentulosta ja haluaisi, että kimppa-asumiseen kannustettaisiin nykyistä enemmän. Armeija-aikaisen asumisen tukeminen vaatisi hänen mielestään tarkastelua.
Nuorten pienituloisuus on Suomessa muuta väestöä suurempaa. Yksinasuvilla nuorilla pienituloisuus on yleisintä ja syvintä. Tämä selviää valtioneuvoston selvitys- ja tutkimustoiminnan loppuvuonna 2024 julkaisemasta tutkimuksesta, joka tarkastelee sosiaaliturvan toimivuutta nuorilla.
– Ennen Petteri Orpon hallituksen sosiaaliturvaleikkauksia asumisen tukeen ja työttömyysturvaan noin 20 prosenttia kaikista 16–29-vuotiaista nuorista oli jo pienituloisia ja yksinasuvista peräti 38 prosenttia, sanoo tutkimusryhmää johtanut Kelan tutkimusprofessori Hennamari Mikkola.
Mikkola uskoo, että nuorten pienituloisuus ja köyhyys kasvavat leikkausten myötä.

Kommentit