Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Pääkirjoitus

Miksei väkisin myymistä saada kuriin? Näin meille kaupataan ylihintaisia palveluita kohtuuttomilla sopimusehdoilla

Ikäihmiset ja hätäiset ostajat ovat oiva kohde väkisin myymiselle. Tämän vedättäjät tietävät, kirjoittaa toimituspäällikkö Miikka Järvinen.

22.9.2025 Apu
Kuuntele artikkeli · 3.09

Pääkirjoituksen kuunneltava versio on tehty tekoälyn avulla. Anna palautetta audiosta sähköpostilla apu360@a-lehdet.fi tai tekstin lopussa olevalla lomakkeella.

Kuntosalin kerrotaan kaupanneen kalliita jäsenyyksiä harhaanjohtavalla tavalla Jyväskylässä. Iäkkäät asiakkaat uskoivat asioineensa läheisen Sairaala Novan kanssa, kertoo Yle. Kuntosali sijaitsee sairaalan läheisyydessä, mutta sillä ei ole mitään tekemistä hoitolaitoksen kanssa.

Asiakkaat kutsuttiin ilmaiseen tarkastukseen, jonka jälkeen alkoi painostavaksi koettu myyntipuhe. Jäsenyydellä oli hintaa 60 euroa kuussa ja kesto lyhyimmillään 24 kuukautta. Sopimuksesta jäi huomaamatta kohta, ettei peruutusoikeutta ole.

Hyvästä kuntosalijäsenyydestä 60 euron kuukausimaksu ei olisi kohtuuton hinta. Kohtuutonta on myydä mitä tahansa tuotetta tai palvelua asiakkaalle, joka ei ymmärrä mitä on ostamassa.

Ensimmäinen vaihtoehto oli maksullinen lisätakuu, jonka hinta oli neljännes pakastimen hinnasta ja puolet kotivakuutuksen omavastuusta.

Kotimyyjät onnistuivat kauppaamaan 87-vuotiaalle aurinkopaneelien korjauspalvelua ja sähkökiukaan vaihdon sillä perusteella, että laki vaatii, kertoo Iltalehti. 84-vuotias asiakas taas lähti ostamaan latauskaapelia ja poistui kaupasta satojen eurojen hyödyttömien sopimusten ja luottokorttidiilin kanssa, kirjoitti Helsingin Sanomat pari vuotta sitten.

Omaakin kokemusta löytyy. Tilasin pakastimen kodinkonekaupalta, joka tunnetaan lisämaksullisesta laajennetusta takuusta tuotteilleen. Verkko-ostosta tehdessä ensimmäinen vaihtoehto oli maksullinen lisätakuu, jonka hinta oli neljännes pakastimen hinnasta ja puolet kotivakuutuksen omavastuusta.

Valmistajan takuu oli jätetty mainitsematta. Se löytyi vasta englanninkielisen pdf-muodossa ladattavan tuoteselosteen alariviltä. Asiakkaalle voisi syntyä tilanteessa käsitys, että takuun saa vain lisämaksua vastaan.

Lisätakuu ei vaikuttanut palvelulta, joka on tarkoitettu tarkalle ja hintatietoiselle kuluttajalle vaan tyystin toisenlaiselle kohderyhmälle.

Ikäihmiset ja hätäiset ostajat ovat oiva kohde väkisin myymiselle. Tämän vedättäjät tietävät. Alan käytännöistä ja oikeuksistaan heikosti perillä olevat seniorit ovat ryhmä, joka ansaitsee tulla kohdelluksi myyntitilanteessa korostetun reilusti.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt