
Pitkä parisuhde
Veijo 64 ja Väinö 81: ”Olemme sanoneet, että jos joku ostaa tämän tilan, lähdemme eri suuntiin – Viime aikoina on tullut mieleen, että voisimme sittenkin jatkaa yhdessä”
Tunteellinen Väinö ja rauhallinen Veijo tapasivat Oulun linja-autoasemalla nelisenkymmentä vuotta sitten. Vastakohtien suhteessa on räiskynyt usein, mutta huumori kantaa ja rakkauttakin riittää ainakin ripaus.
Miks sieluni huokaat ja väriset, oot levoton, toivoton! Hän Herralta sulle suotu on, usko, tyynny jo, rauhaton!
Väinö Latvakosken, 81, ääni alkaa hieman täristä. Hän liikuttuu niin, että ojentaa runon toimittajalle. Voisiko tämä lukea sen loppuun, koska häntä itkettää?
Väinö kirjoitti runon aikoinaan elämänkumppanilleen Veijo Vartiaiselle, 64, joka kuuntelee ilmeettömänä.
Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
