Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Avun pääkirjoitus

Tuulivoiman saaminen itään toisi turvaa

Hallituksen halu Itä-Suomen ahdingon parantamiseksi ei ole tähän mennessä vakuuttanut, kirjoittaa sisältöpäällikkö Eeva Sederholm.

8.1.2024 Apu

Suomessa tuulivoimalat pyörivät lännessä. Idässä niitä on vain muutama, koska puolustusvoimat pitää voimaloita haittana Venäjää seuraaville tutkajärjestelmille.

Asetelma on ongelma koko Suomelle. Lännessä tuulet humisevat keskenään kutakuinkin samaan aikaan. Kun lavat pysähtyvät, tuuli siirtyy yleensä itään. Mikäli myös Viitostien itäpuolella olisi voimaloita, energiaa syntyisi tasaisemmin. Samalla pörssisähkön hinta kuluttajalle halpenisi.

Noin ovat todenneet LUT-yliopiston tutkimusjohtaja Petteri Laaksonen ja puolustusministeriön entinen kansliapäällikkö Arto Räty, viimeksi Helsingin Sanomissa. Iso kuva on, että Itä-Suomi jää nyt ilman energiainvestointeja ja siksi myös monia muita investointeja. Teollisuus seuraa tunnetusti energiaa.

Tutkijoiden mukaan tutkiin liittyvät ongelmat pystyttäisiin teknisesti ratkaisemaan. Toisaalta juuri turvallisuusasiat puhuvat idän tuulivoiman puolesta. Energiaomavaraisuuden lisäksi yhä suuremmaksi tekijäksi nousee se, miten hyvin Itä-Suomi ylipäätään pidetään muun maan kyydissä mukana. Historiallisesti heikko elintaso on tarkoittanut myös huonoa kykyä puolustautua sodissa.

Kun itärajan rajoitukset astuivat voimaan, hävisivät matkailutuotot – kaikkiaan lähes miljoona euroa päivässä. Hallituksen halu Itä-Suomen ahdingon parantamiseksi ei ole tähän mennessä vakuuttanut.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt