Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Tartuntataudit

Ylilääkäri: Tuberkuloosin riskialueilta Suomeen töihin tulevia täytyy seuloa

Terveydenhuollon ammattilaisten rekrytoimiseen ulkomailta liittyy tuberkuloositartuntojen riski. Onko siihen varauduttu Suomessa riittävästi?

13.12.2024 Apu

Työvoimapulan vuoksi Suomeen rekrytoidaan yhä enemmän sosiaali- ja terveydenhuoltoalan ammattilaisia tuberkuloosin riskimaista. Samaan aikaan Euroopan tuberkuloositilanne on pahentunut Ukrainan sodan vuoksi. Työterveyslaitos onkin nostanut esiin tarpeen seuloa tuberkuloosia riskialueilta, kuten Kaakkois-Aasiasta tai Afrikasta tulevilta työntekijöiltä.

– Seulontaa tehdään myös lähtömaissa, esimerkiksi Filippiineillä. Suosittelemme, että seulonta tehtäisiin aina myös Suomessa, jotta voidaan varmistua sen luotettavuudesta. Suomalaistaustaisetkin työntekijät pitää seuloa, jos he ovat altistuneet tuberkuloosille, sanoo ylilääkäri, keuhkosairauksien erikoislääkäri Irmeli Lindström Työterveyslaitoksesta.

Tartuntatautilain mukaan sote-alan lisäksi myös varhaiskasvatuksen työntekijät ja harjoittelijat tulee seuloa. Työnantajan täytyy varmistua ennen töiden aloittamista siitä, että uudet työntekijät tai opiskelijat eivät sairasta tartuttavaa tuberkuloosia. Kun näistä tarkastuksista huolehditaan hyvin, ovat ulkomaalaistaustaiset työntekijät tervetulleita työskentelemään Suomessa.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt