Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Century One of One

Toyotan uusi luksuslinja syntyy – Century nousee Lexuksen yläpuolelle haastamaan Rolls-Roycen ja Bentleyn

Century on ollut vuosikymmeniä se Toyota, jolla ovat liikkuneet Japanin keisari ja suurimpien firmojen isoimmat johtajat. Nyt se eriytetään omaksi automerkikseen.

Kuvat Toyota
14.11.2025 Tuulilasi
Kuuntele artikkeli · 2.42

Kuningas on kuollut, eläköön uusi kuningas! Kun Tuulilasin tätä numeroa oltiin laittamassa painoon, Toyota kertoi uuden automerkin synnystä. Samalla julkaistiin nippu kiusoittelevia kuvia. Ja kun tämä lehti on ilmestynyt, tuo konseptiauto on jo paljastettu Tokiossa pidetyssä autonäyttelyssä. Silloin tiedetään enemmän.

Kyseessä on kuitenkin sen verran merkittävä uutinen, että päätimme julkaista sen silti. Kyseessä on kuitenkin sama yhtiö, joka on vuosikymmeniä tehnyt Suomen kansalle suosikkiautojamme.

Toki kyseessä on autokonserni, joka valmistaa myös Lexusta, joka on saanut olla tähän asti Toyotan luksusbrändi. Century nappaa nyt tuon roolin. Se tarkoittanee, että Lexuksen on mahdollisesti etsittävä itselleen hieman uutta uutta suuntaa malliston yläpäässä.

Ja totta kai Century on ollut siis olemassa jo pitkään, automallina vuodesta 1967 lähtien. Kyseessä on ollut iso ylellinen limusiini, jota on uudistettu harvakseen.

Vuonna 2023 tuo limusiini sai rinnalleen toisen mallin, trendikkäästi katumaasturin. Ilmeisesti se on jäänyt hieman Lexuksen varjoon, joten nyt Century on saamassa lisäbuustia markkinointiin. Tarkoituksena on myös laajentaa Centuryn myyntiä Japanin ja Kiinan ulkopuolelle muille mantereille.

Tokion autonäyttelyn konsepti näyttäisi olevan suoraa jatkumoa Centuryn katumaasturille. Se on nykyään niin muodikas crossover, jossa on piirteitä sekä coupésta että katumaasturista. Ovia on kaksi, joista toinen näyttäisi olevan mielenkiintoisesti liukuovi.

Voimalinjoista ei puhuta mitään, mutta Toyotalla riittää mahdollisuuksia. Hybridit ovat japanilaisten strategian ytimessä. Tässä saattaa olla myös se isompi kuva, jota Toyota Centuryllä hakee.

Kun muut siirtyvät entistä vahvemmin sähköön, Toyotalle saattaa avautua uusi markkinarako. Tähtäimessä ovat ne asiakkaat, jotka janoavat yhä ison polttomoottorin voimin kulkevaa luksusautoa. Kohderyhmässä lienevät siis ensisijaisesti sekä Rolls-Roycen että Bentleyn asiakkaat.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt